Home / Bałkany / Czarnogóra / Europejski Bank Inwestycyjnych gotowy na poszerzenie współpracy z Czarnogórą

Europejski Bank Inwestycyjnych gotowy na poszerzenie współpracy z Czarnogórą

konferencja w Monachium - pobjeda.me

Na 49. konferencji w sprawie bezpieczeństwa w Monachium szef czarnogórskiego rządu Milo Đukanović spotkał się  z prezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Wernerem Hoyerem. Spotkanie dotyczyło zacieśnienia współpracy EBI z Czarnogórą. Đukanović i i Hoyer wyrazili zadowolenie z kilkuletniej współpracy pomiędzy Czarnogórą a  instytucją finansową podkreślając, że rezultatem jej są liczne projekty rozwojowe.

– Europejski Bank Inwestycyjny wspiera Czarnogórę na drodze integracji europejskiej. Jesteśmy obecni poprzez projekty infrastrukturalne oraz projekty dotyczące wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Interesują nas szczególnie wysokiej jakości projekty infrastrukturalne i tu z pewnością znajdzie się miejsce na współpracę. Musimy mieć dobre projekty, które umożliwią czarnogórskim przedsiębiorstwom wyjście na rynek europejski. W tej kwestii jestem bardzo optymistycznie nastawiony, że uda nam się zintensyfikować współpracę – poinformował Hoyer.

Uzgodniono także kontynuację współpracy w najważniejszym projekcie infrastrukturalnym Czarnogóry jakim jest budowa autostrad.

Premier Đukanović wykorzystał udział na konferencji na promowanie możliwości inwestycyjnych w Czarnogórze, jak również na zapoznanie rozmówcy z rezultatami na na ścieżce integracji europejskiej i euroatlantyckiej.

Podczas konferencji padły też deklaracje na temat członkostwa Czarnogóry w Sojuszu Północnoatlantyckim. Wicepremier i minister spraw zagranicznych Republiki Słowacji Miroslav Lajčák oznajmił dziennikarzom, że Czarnogóra ma duże szanse otrzymać zaproszenie do członkostwa w NATO już na najbliższym szczycie. Po spotkaniu z Đukanoviciem oświadczył on, że Czarnogóra jest nadal czynnikiem stabilności w regionie, zaznaczając przy tym pomoc i poparcie ze strony Słowacji w kwestii negocjacji akcesyjnych.

Źródło: portalanalitike.me, pobjeda.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE