Home / Bałkany / Grecja / Europejskie przedsiębiorstwa zainteresowane kupnem greckich kolei

Europejskie przedsiębiorstwa zainteresowane kupnem greckich kolei

Trzy europejskie przedsiębiorstwa kolejowe są zainteresowane kupnem całości lub części greckich kolei. Poinformowali o tym pracownicy agencji Reutera, zorientowani w temacie prowadzonych negocjacji. Zadłużony kraj sprzedaje aktywa w celu zaspokojenia swoich kredytodawców. Zainteresowana kupnem jest rosyjska spółka kolejowa, rumuński GFR i francuski SNCF.

Rosja rozważa zakup całej sieci kolejowej i jej operatora TrainOSE S.A., natomiast rumuńska Grupa Feroviar Roman (GFR) wyraziła chęć podjęcia częściowych inwestycji, podał anonimowo jeden z greckich urzędników. Rosyjska delegacja w liczbie około 20 osób odwiedziła Ateny pod koniec 2011 r., aby dokonać oceny wartości i rentowności TrainOSE. Potwierdził to jeden z wyższych rangą rosyjskich urzędników, natomiast prezes Rosyjskich Kolei, Władimir Jakunin, zaznaczył w rozmowie z Reuterem: „Jesteśmy w kontakcie z Grekami. Jeszcze nie zdecydowaliśmy o modelu działania, jest więc zbyt wcześnie by mówić o naszym udziale”.

Francuski SNCF jest zainteresowany przewozami towarowymi i pasażerskimi. Rozmowy na ten temat były już prowadzone w Atenach i Paryżu w 2010 r., a także pod koniec 2011 r., kiedy to kwestie sprzedaży rozważano na forum greckiego ministerstwa transportu. Rzecznik SNCF w Paryżu powiedział jednak, że francuski operator kolejowy nie jest zdeterminowany w sprawie zakupu TrainOSE, ani nie śpieszy się z zakupem przedsiębiorstwa kolejowego lub linii kolejowej w Grecji.

Także w Rumunii ciężko było uzyskać potwierdzenie chęci dokonania transakcji od przedstawicieli GFR, która jest właścicielem sieci transportowych w Rumunii, Bułgarii, Serbii i na Węgrzech. Jeden z greckich urzędników powiedział, że spotkał się kilka razy z delegacją GFR, ostatnio w lutym.

TrainOSE i OSE, która jest właścicielem fizycznej infrastruktury kolejowej, były jednym przedsiębiorstwem, podzielonym w 2008 r. Według strony internetowej firmy, TrainOSE obsługuje 2500 km linii kolejowych na 500 trasach. Obecnie znajduje się wśród kilkudziesięciu państwowych firm wprowadzonych do bloku aukcyjnego, którego utworzenie było warunkiem otrzymania 130 mld euro w ramach programu pożyczkowego od Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Według unijnego kalendarza procedura przetargowa na TRAINOSE rozpocznie się w czwartym kwartale 2012 r., a jej aktywa zostaną przeniesione do greckiego funduszu prywatyzacyjnego. Wpływy ze sprzedaży, których uzyskanie planowane jest wiosną 2013 r., szacowane są na 19 mld euro.

Główną przeszkodą w sprzedaży jest oczekiwanie na zgodę Komisji Konkursowej na rzecz Pomocy Państwu.

Ponieważ w celu poprawy funkcjonowania spółek, pod koniec 2010 r. Grecja przejęła 10,7 mld euro długów OSE i 700 mln euro TrainOSE i planowane są kolejne dotacje, żaden poważny inwestor nie kupi firmy bez wyjaśnienia tej kwestii. Jeśli Komisja uzna, że pomoc narusza unijne przepisy i stanowi niedozwoloną subwencję, spłacenie długu stałoby się obowiązkiem potencjalnego nowego właściciela.

Eurodeputowana Marilena Koppa z PASOK poprosiła w lutym o wyjaśnienie tej kwestii kwestii Komisarza Europejskiego ds. Gospodarczych i Walutowych, Olli Rehna.

– Prywatyzacja TRAINOSE przed udzieleniem zezwolenia (na rządową pomoc) zmniejsza wartość spółki i w praktyce doprowadzi do sprzedaży po niskiej cenie – pisała w Brukseli. W odpowiedzi komisarz stwierdził, że przyjęte założenia nie są poprawne. Zgodnie z harmonogramem uzgodnionym przez Grecję i Trójkę, Ateny najpierw powinny sprzedać wysoce rentowne firmy obsługujące dziedziny hazardu i loterii, głównie OPAP

Tekst: tovima.gr, ekathimerini.com

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE