Home / Kultura / Muzyka / Eurowizja 2015: Bojana Stamenov serbską Conchitą Wurst?
Bojana-Stamenov

Eurowizja 2015: Bojana Stamenov serbską Conchitą Wurst?

Dziś przed godziną 1 w nocy dobiegł końca finał 60. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym roku gospodarzem imprezy był Wiedeń, dzięki wygranej Conchity Wurst – reprezentanta Austrii podczas konkursu w 2014 roku.

W finale wystąpiło 27 wykonawców z całego świata, w tym reprezentująca Polskę Monika Kuszyńska – poruszająca się obecnie na wózku inwalidzkim była wokalistka zespołu Varius Manx. Tegoroczną edycję konkursu wygrał szwedzki piosenkarz, tancerz i kompozytor Måns Zelmerlöw, a burzliwy finał rozegrał się pomiędzy reprezentantami Szwecji, Rosji i Włoch.  Polska zajęła 23. miejsce.

Duże zamieszanie na wiedeńskiej scenie oraz uśmiech na twarzach tysięcy widzów wywołała również reprezentantka Serbii, 28-letnia piosenkarka Bojana Stamenov. Od momentu swojego pierwszego występu Serbka była zdecydowaną faworytką zarówno widzów, jak i dziennikarzy, a jej występy wzbudziły zainteresowanie zagranicznych mediów. Kobieta przykuła uwagę fanów Eurowizji nie tylko oryginalnym wyglądem i wizerunkiem scenicznym, ale również dużą charyzmą i energią na scenie.

Brytyjski portal informacyjny Independent.co.uk porównał występ Bojany Stamenov do zeszłorocznego show zwycięzcy konkursu Conchity Wurst. Nie tylko bowiem teksty obojga wykonawców zostały napisane przez tego samego autora, ale również zarówno austriacki laureat, jak i serbska reprezentantka postawili na tę samą strategię polegającą na zdobyciu uznania i sympatii widzów poprzez kontrowersję i element zaskoczenia.

Piosenkarka po każdym ze swoich występów otrzymywała olbrzymi aplauz, w dużej części ze strony licznie zgormadzonych przed sceną mieszkających w Wiedniu Serbów, którzy tłumnie przybyli z serbskimi flagami na wiedeński plac Rathausplatzplac, na którym odbywał się konkurs.

Występ Bojany Stamenov nie obył się również bez skandalu. Tuż przed wyjściem piosenkarki przed publiczność na scenę wspiął się pochodzący z Albanii mężczyzna i zaczął wymachiwać flagami Albanii, Kosowa oraz Wielkiej Albanii. Służby ochroniarskie szybko jednak zareagowały i usunęły śmiałka ze sceny.

Bojana Stamenov z utworem „Beauty Never Lies” zajęła ostatecznie 10. miejsce zdobywając łączną sumę 53 punktów.

Źródła: kurir.rs, independent.co.uk, rts.rs, svet.rs

About Dorota Grzegorek

Absolwentka filologii południowosłowiańskiej, geografii politycznej oraz turystyki i rekreacji. Miłośniczka turystyki górskiej, podróży z plecakiem oraz wypraw autostopowych. Interesuje się przede wszystkimi historią i szeroko pojętą kulturą krajów byłej Jugosławii, literaturą i językiem serbskim, podróżami po świecie oraz dziennikarstwem. Jej celem jest zwiedzenie wszystkich kontynentów oraz założenie własnego hostelu w Belgradzie.
KOMENTARZE