Home / Kultura / Festiwale / Exit Festival 2015: jeden festiwal w trzech różnych krajach
exit

Exit Festival 2015: jeden festiwal w trzech różnych krajach

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna edycja jednego z największych festiwali muzycznych w Europie – Exit Festiwalu. W tym roku składają się na niego aż trzy wydarzenia, mające miejsce w trzech różnych państwach, zebrane pod wspólną nazwą Exit Adventure. Jest to Exit Festival, który odbędzie się w dniach 9 – 12 lipca w Petrowaradińskiej Twierdzy w Nowym Sadzie, Sea Dance Festiwal organizowany tuż  po nowosadzkiej imprezie (15 – 18 lipca) na czarnogórskiej plaży Jaz niedaleko Budwy oraz mający miejsce w miniony weekend w Timiszoarze w Rumunii Revolution Festival.

Pierwsza edycja imprezy w zamieszkiwanym przez liczną mniejszość serbską mieście Timiszoara została zorganizowana na sześciu scenach ustawionych w rozległym i malowniczym parku miejskim. Posiadacze biletów wstępu na Exit Festiwal mieli prawo do bezpłatnego wejścia na Revolution Festival, dlatego w Timiszoarze w zeszły weekend pojawiły się tłumy młodych ludzi. Na głównej scenie wystąpiły takie gwiazdy jak m.in. szwedzka grupa heavy metalowa Sabaton, brytyjski DJ Modestep, serbski zespół rockowy Partibrejkers oraz bośniacka legenda Dubioza Kolektiv. Koncertom przez cały weekend towarzyszyły pokazy akrobatyczne oraz występy tancerzy teatru ognia.

Znane postaci pojawią się również w Nowym Sadzie. W tym roku gośćmi Petrowaradińskiej sceny będą m.in. zespoły Manu Chao, Faithless oraz Motorhead, DJ Martin Garrix oraz wykonawcy Emeli Sandé oraz Tom Odell. W Czarnogórze wystąpią natomiast The Prodigy i Roisin Murphy.

Warto przypomnieć, że Exit Festival został utworzony jako lokalne wydarzenie w 2000 roku przez grupę studentów z Uniwersytetu w Nowym Sadzie, jako wyraz buntu przeciwko rządom Slobodana Miloševića. Obecnie natomiast jest to jeden z największych międzynarodowych festiwali w Europie.

Źródła: mtv.rs, blic.rs, exitfest.org

About Dorota Grzegorek

Absolwentka filologii południowosłowiańskiej, geografii politycznej oraz turystyki i rekreacji. Miłośniczka turystyki górskiej, podróży z plecakiem oraz wypraw autostopowych. Interesuje się przede wszystkimi historią i szeroko pojętą kulturą krajów byłej Jugosławii, literaturą i językiem serbskim, podróżami po świecie oraz dziennikarstwem. Jej celem jest zwiedzenie wszystkich kontynentów oraz założenie własnego hostelu w Belgradzie.
KOMENTARZE