Home / Kultura / Festiwale / Exit najbardziej opłacalną serbską inwestycją
exit.kurir-info.rs

Exit najbardziej opłacalną serbską inwestycją

Dušan Kovačević, dyrektor festiwalu Exit uważa, że jest on, jak dotąd najbardziej dochodową inwestycją w Serbii. W rozmowie z dziennikarzami portalu Tanjug, podkreślił, że wkład i pomoc państwa serbskiego w organizacji i promocji festiwalu przyniosły ogromną korzyść lokalnej społeczności, a także pomogły w zmianie wizerunku kraju w Europie. Co roku festiwal przynosi zyski w wysokości 15 milionów euro, które napędzają ekonomię nie tylko Nowego Sadu, ale całej Serbii. Szacuje się, że podczas swoich wszystkich edycji Exit przyniósł dochód około 100 milionów euro.

Kovačević przedstawił również nowości planowane na następną edycję festiwalu. Największą zmianą jest czarnogórska kontynuacja nowosadzkiego festiwalu, czyli Sea Dance, który rozpocznie się kilka dni po zakończeniu Exitu. Dyrektor artystyczny podkreślił jednak, że wydarzenia te stanowią osobne imprezy, choć pracuje nad nimi ten sam zespół organizatorów. Oba wydarzenia połączone zostały jednak pod hasłem Exit Przygoda (Exit Avantura). Wyraził również nadzieję, że festiwal nigdy nie opuści murów Twierdzy Petrowaradinskiej, w której odbywa się od 13 lat.

W promocji festiwalu niewątpliwie pomocny będzie jego niedawny sukces. Exit zdobył bowiem nagrodę European Festival Awards (EFA), co oznacza, że został uznany za najlepszy festiwal w Europie w roku 2013. Kovačević podkreślił konieczność wykorzystania tej szansy i ciągłej pracy nad ulepszaniem koncepcji imprezy. Po otrzymaniu EFA oczekuje się znacznego wzrostu liczby festiwalowiczów. Niewątpliwie skorzysta również na tym raczkujący dopiero Sea Dance.  Wszyscy, który zakupili wejściówki na Exit w okresie promocyjnym, otrzymali również darmowe wejściówki na Sea Dance Festiwal w Budwie. Teraz w sprzedaży dostępny jest pakiet biletów obejmujący obie imprezy, umożliwiający gościom udział w Przygodzie.

źródła: tanjug.rsb92.net,

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE