Home / Kultura / Festiwale / Exit najlepszym europejskim festiwalem
exit adventure - exitfest.org

Exit najlepszym europejskim festiwalem

15 stycznia w Groningen w Holandii odbyła się uroczystość wręczenia nagród  European Festival Awards (EFA) za rok 2013. Największy serbski festiwal muzyczny Exit został uznany za najlepszą tego typu imprezę w Europie. Tym samym Exit wyprzedził ponad 360 innych wydarzeń muzycznych z 34 europejskich krajów. W głosowaniu wzięło udział około 625 tysięcy fanów muzyki z całego świata oraz jury.

Nagrodę na swoje ręce przyjął dyrektor strategiczny festiwalu, reżyser i dramatopisarz Dušan Kovačević. Największe podziękowania złożył on festiwalowej publiczności oraz członkom jury. Stwierdził, że dzięki nagrodzie festiwal zyska rozgłos na całym świecie. Przypomniał również genezę Exitu, który powstał  z inicjatywy studentów, a jego celem było nawoływanie o wolność i pokój w Serbii i na całych Bałkanach oraz sprzeciw wobec władzy Slobodana Miloševicia.

Nagroda EFA przyznawana jest od 2010 roku. Exit może poszczycić się wysokim miejscem w każdej edycji – zawsze znajdował się w pierwszej dziesiątce najlepiej ocenianych imprez masowych. W tym roku osiągnął pełen sukces, wyprzedzając wszystkich konkurentów.  Również polskie festiwale odnosiły sukcesy podczas przyznawania nagród EFA. W roku 2010 główną nagrodę zdobył największy polski festiwal – Open’er. W tegorocznej edycji również nie zabrakło polskich akcentów, ponieważ wśród nominowanych znalazły się, aż dwie odbywające się na terenie naszego kraju festiwale – nagradzany wcześniej Open’er oraz Woodstock.

Tegoroczny Exit odbędzie się jak co roku w Twierdzy Petrowaradinskiej koło Nowego Sadu, w dniach 10 – 13 lipca. W tym roku festiwal po raz pierwszy przekracza  granicę Serbii – czarnogórska edycja rozpocznie się 15 lipca i potrwa 3 dni.

źródła: b92.net, wikipedia.org, exitfest.org

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE