Home / Baklava / EXIT po raz czternasty!
1970910_10152353536673698_1388247378_n

EXIT po raz czternasty!

Nadchodzi jeden z największych europejskich festiwali – serbski EXIT, co roku skupiający w Nowym Sadzie dziesiątki tysięcy uczestników. W tym roku organizatorzy szykują dla nas wiele atrakcji oraz liczne koncerty gwiazd, wśród których znajdą się między innymi: Damon Albarn, Rudimental czy Skrillex. Festiwal potrwa od 10 do 13 lipca.

Festiwal EXIT to impreza z czternastoletnią tradycją, niezmiennie odbywająca się w Nowym Sadzie. Choć koncerty od lat organizowane są na terenie Twierdzy Petrowaradińskiej na prawym brzegu Dunaju, EXIT swoje korzenie ma w murach Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Nowym Sadzie. To tam w roku 2000 po raz pierwszy zorganizowano festiwal, który trwał aż sto dni; podczas tego długiego czasu uczestnicy mogli wysłuchać wielu koncertów, obejrzeć liczne wystawy, projekcje filmowe i przedstawienia oraz wziąć udział w imprezach. Festiwal miał wydźwięk czysto polityczny – był kolejnym głosem sprzeciwu wobec władzy Slobodana Miloševića. Nieprzypadkowo pierwsza edycja festiwalu skończyła się dwa dni przed wyborami powszechnymi, zwieńczona imprezą pod ironiczną nazwą „Izborno mesto br. 1”, czyli „Opcja numer jeden”. Tego roku Milošević, w wyniku wspomnianych wyborów, rzeczywiście stracił władzę.

W kolejnych latach festiwal był organizowany regularnie – nie tylko został uznany za wspaniały projekt, ale także swoisty symbol walki z totalitarną władzą, która nie tak dawno skupiała się w rękach byłego już prezydenta. Władze Nowego Sadu wyraziły zgodę na przeniesienie koncertów do Twierdzy Petrowaradińskiej, uznawanej za dobre miejsce do organizacji festiwali. Na przestrzeni lat zachodziły liczne zmiany, między innymi zmieniała się ilość dni, specyfika występów oraz rodzaje i ilość scen, na których występowali artyści. Pomysłowość, ciągłe innowacje, a także wielkość przedsięwzięcia spowodowały zainteresowanie telewizji MTV, która w 2004 roku przyjechała do Serbii, aby nakręcić film o Nowym Sadzie i o festiwalu. Naturalnie materiał ten przyniósł popularność projektowi EXIT wśród obcokrajowców, podobnie jak nagroda dla najlepszego muzycznego festiwalu w Europie przyznana podczas UK Festival Awards w roku 2007.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 10-13 lipca, tradycyjnie na terenie Twierdzy Petrowaradińskiej. W tym roku organizatorzy planują koncerty na czterech scenach, tj.: Main Stage, Dance Arena, Fusion Stage oraz Riffs’n’Bits Stage; na razie znanych jest blisko czterdziestu tegorocznych wykonawców, wiadomo jednak, że liczba ta niebawem ulegnie powiększeniu. Wśród nich znajdują się między innymi: Damon Albarn (szerszej publiczności znany z zespołów Blur oraz Gorillaz), Rudimental i Skrillex.

Spragnieni wrażeń mogą się wybrać do murów twierdzy nawet miesiąc wcześniej, ponieważ już 11 czerwca odbędzie się tam koncert QUEENS OF THE STONE AGE, będący wspaniałym przedsmakiem festiwalu. Z kolei osobom, które będą czuły niedosyt po czterech dniach zabawy w Serbii, możemy polecić Sea Dance Festival, będący integralną częścią projektu EXIT. Odbędzie się on na czarnogórskim wybrzeżu w dniach 15-17 lipca, a więc zaledwie dwa dni po zakończeniu festiwalu w Nowym Sadzie.

 

Zatem na co czekać? Rozbijamy skarbonki i ruszamy w drogę, bo naprawdę warto! Organizatorzy przygotowali atrakcyjne pakiety, dzięki którym można bawić się bez ograniczeń. Wśród nich znajdują się dwie główne opcje: pakiety EXIT oraz EXIT AVANTURA. Pakiet EXIT obejmuje wstęp na wszystkie koncerty w ramach festiwalu w Nowym Sadzie oraz dojazd w obie strony z wybranych miejsc w Serbii (lub Chorwacji, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Macedonii oraz Słowenii – wówczas opłata za festiwal wnoszona jest w miejscowej walucie). Kosztuje on 5990 dinarów, czyli nieco ponad 200 złotych. Pakiet EXIT AVANTURA obejmuje: dojazd z wymienionych wyżej krajów, wstęp na nowosadski festiwal, transport w relacji Nowy Sad – Jaz (Budva, Czarnogóra), wstęp na Sea Dance Festival oraz powrót do miejsca startu. Ta opcja kosztuje 6990 dinarów, a więc około 250 złotych.

Kolejnym atrakcyjnym pakietem jest opcja „5+1”, dzięki której oszczędzamy, jadąc w grupie: kupując sześć biletów, zapłacimy tylko za pięć. Promocja obowiązuje zarówno na pakiet EXIT, jak i EXIT AVANTURA.

Jeśli wolicie dostać się na Bałkany samolotem – żaden problem. Organizatorzy zapewnili również dojazdy z lotnisk usytuowanych w Serbii oraz w państwach z nią sąsiadujących, tj. z lotnisk: w Zagrzebiu, Zadarze, Splicie, Dubrowniku (Chorwacja), Tivacie, Podrogicy (Czarnogóra), Belgradzie (Serbia), Timisoarze (Rumunia) oraz Budapeszcie (Węgry).

Czy trzeba jeszcze zachęcać? Chyba nie! Życzymy miłych wrażeń i zapraszamy na stronę http://www.exitfest.org/sr po szczegółowe informacje. I pamiętajcie: wszystkie drogi prowadzą na EXIT!

 

foto: facebook.com/exit.festival

 

About Ewa Król

Studentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Fascynuje ją Chorwacja, muzyka z lat 80. i dobra literatura. Cały rok potrafi marzyć o wakacyjnym wyjeździe nad Adriatyk.
KOMENTARZE