Home / Baklava / Fashion Week Serbia, Nowy Sad 14-19 października
fashion week serbia

Fashion Week Serbia, Nowy Sad 14-19 października

W Serbii październik to miesiąc projektantów, blogerek modowych oraz magazynów kobiecych. Na Bałkanach wszystko jest wyjątkowe, więc serbski Tydzień mody także musi się wyróżniać. Siedem dni to zdecydowanie za mało! Dlatego w Serbii odbywają się dwie modowe imprezy w sezonie, czyli aż cztery rocznie. Trendy zimowo-jesienne prezentowane są w kwietniu, zaś obecnie poznać możemy fasony i kolorystykę, które rządzić będą naszym ubiorem w sezonie lato-wiosna 2015. Od 14. do 19. października w Nowym Sadzie odbywał się Fashion Week Serbia, a obecnie (22-31 października) w stolicy ma miejsce Belgrad Fashion Week. W związku z tym Serbowie obchodzą dwa i pół tygodnia mody!

Belgradzka Nedelja Mode odbywa się regularnie od 1996 roku. FWS odbywający się w Nowym Sadzie to dopiero trzecia impreza z cyklu. Pierwsza obyła się rok temu, trwała trzy dni i oprócz rodzimych dizajnerów wzięli w niej udział m.in. Jean-Paul Gaultier, Elie Saab oraz polska projektantka Natalia Jaroszewska, która kolekcją Summer of love wzbudziła zachwyt serbskich odbiorców i przywiozła do Polski z Bałkanów nagrodę Award for Career. W tym roku polskim akcentem był pokaz marki MALGRAU by Iga Szuchiewicz, który zobaczyć można było 17. października.

Tegorocznym pokazom mody w Nowym Sadzie towarzyszyły projekcje filmowe, koncerty, szkolenia kosmetyczne, fryzjerskie, dotyczące pisania i promowania blogów modowych oraz fotografii modowej. Przed rozpoczęciem Tygodnia Mody w Nowym Sadzie odbywało się także kilka akcji dzięki którym modowa atmosfera zapanowała wśród mieszkańców miasta. Akcja Model I Am wyłoniła wśród Serbów potencjalnych, przyszłych modeli i modelki. Za konkurs dla wielbiących dobry styl i modę uznać można Street Style Serbia. We wrześniu, przed rozpoczęciem FWS, w największych serbskich miastach (Nowym Sadzie, Belgradzie, Valjevie, Vranju, Suboticy oraz Kosowskiej Mitrowicy) modnie ubranym przechodniom zdjęcia robili profesjonalni fotografowie mody. Do 24 września trwało głosowanie na najlepiej ubrane osoby, a przed rozpoczęciem Tygodnia Mody ujawniono wyniki i zaprezentowano siedmiu najlepiej ubranych Serbów (zdjęcia dostępne pod adresem: http://serbiafashionweek.com/serbia-street-style/). Kolejnym przedsięwzięciem była akcja Naš taksi, podczas której w wybranych taksówkach Nowego Sadu jeździli wizażyści polskiej marki INGLOT, którzy doradzali kobietom w kwestiach makijażu.

Wśród zagranicznych gwiazd, które zaprezentowały swoje projekty w Nowym Sadzie można wymienić Irinę Toshevą z Macedonii, Ritienne Zammit z Malty, Andrea Lazzari z Włoch, SIA V. Lingerie z Bułgarii, Ivanę Murišić z Czarnogóry, Węgierkę Krisztinę Martin, Belma Tvico – Stambol pochodzących z BiH oraz reprezentantów Rumunii Andreea Dogaru oraz Florin Dobre.

Gwiazdą specjalną pierwszego dnia FWS była Marija Sabić, której pokazy na Dniach Mody są już tradycją. Projektowane przez nią stroje są wyrafinowane i kobiece. Sabić uwielbia koronki, drogie kamienie, eksponowanie kobiecych kształtów i dekolty odsłaniające prawie całe plecy, a serbska publiczność uwielbia ją. Marija Sabić po pokazie zawsze może liczyć na owacje na stojąca i długie brawa. Innymi ulubieńcami publiczności są Milena Radović oraz Macedonka Irina Tosh. Pierwsza z nich inspiruje się tańcem i baletem. Na FWS zaprezentowała proste czarne wieczorowe sukienki oraz kontrastujące z nimi kolorowe płaszcze. Irina Tosh to projektantka futurystyczna, będąca przy tym zwolenniczką minimalizmu. Podczas imprezy wręczono także specjalne nagrody modowe. Nagrodę dla najlepszego młodego, obiecującego projektanta odebrała Ivana Janković Roland. Najlepszą blogerką SWF okrzyknięto Zoranę Janović. Za wkład w międzynarodowy rozwój mody nagrodę odebrał gość specjalny – Agati Ruiz de la Pradi. Za najlepszy zagraniczny pokaz uznano prezentację przygotowaną przez Ukrainkę Olena Dats. Nagrodzono także projektantów, którzy w swojej karierze osiągnęli już naprawdę dużo i przyczynili się do rozwoju branży modowej. Takie nagrody odebrali: Bati Spasojević, Donald Potrada, Jelena Mladenović i Zvonko Marković. Oprócz utytułowanych projektantów, nagrodzono także czwórkę studentów Akademii Projektowania Ubiorów oraz wybrano najlepszego modela FWS (Petar Petrović) oraz najlepszą modelkę FWS (Tamara Miliević).

Belgradzki Fashion Week ma dużo dłuższą tradycję, jednak mimo iż odbywa się w stolicy, nie jest tak znaczący jak FWS. To w ramach FWS zostało podpisane międzynarodowe porozumienie Prezydentów Fashion Week z dziewięciu krajów europejskich, dotyczące wymiany projektantów. To impreza odbywająca się w Nowym Sadzie cieszy się oficjalnie mianem międzynarodowej. Jednak organizatorzy belgradzkich dni mody także dbają o swoich gości. Zorganizowano wykłady dotyczące sztuki współczesnej, nowoczesnych technik rękodzieła w przemyśle włókienniczym (Kobieca kreatywność w świetle reflektorów) oraz szkolenie Tomasa Gunnarssona, szwedzkiego fotografa mody i blogera, dotyczące świadomości płci modeli i modelek podczas sesji fotograficznych. Gośćmi FWB będą: UGG Australia, Marina Design z Chorwacji, Young&Squat ze Słowenii i Lidija Georgieva z Macedonii. Na wybiegu prezentowane będą również pasma Swedish Fashion Design on BFW i Jeansomania z wykorzystaniem elementów garderoby firm Diesel, Levi’s i Guess.

Także na Fahion Week Poland Serbia będzie miała swojego reprezentanta. 23 października odbędzie się w Łodzi pokaz Vasilije Kovačeva. Motywy zaprezentowane na strojach przedstawiać mają drogę, którą człowiek musi pokonać by odnaleźć miłość. Tytuł kolekcji Kovačeva to Desert Rose, czyli Róża Pustyni.

źródła: serbiafashionweek.com, wannabemagazine.com, svet.rs, belgradefashionweek.com, foto:dnevno.rs

About Anna Krause

Studentka filologii bałkańskiej UMK w Toruniu. Pomiędzy nauką serbskich słówek i albańskiej gramatyki czytuje serbskie blogi. Interesuje się popkulturą krajów byłej Jugosławii.
KOMENTARZE