Home / Bałkany / BiH / FBiH obchodzi Dzień Państwowości
inserbia.info-bih

FBiH obchodzi Dzień Państwowości

25 listopada w FBiH świętowany jest Dzień Państwowości. W FBiH jest to dzień wolny od pracy, jednak w RS święto nie jest obchodzone. W nocy z 25 na 26 listopada 1943 roku w miejscowości Mrkonjić miała miejsce pierwsza sesja ZAVNOBiH (Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine – Antyfaszystowska Rada Wyzwolenia Narodowego Bośni i Hercegowiny). Podczas tego posiedzenia przyjęto rezolucję ZAVNOBiH, która zawierała podstawy nowoczesnego państwa Bośni i Hercegowiny w historycznych granicach pochodzących ze średniowiecza. Wg niej BiH miała być braterską wspólnotą równoprawnych narodów (Serbów, Muzułmanów i Chorwatów) wewnątrz jugosłowiańskiej federacji.

Obchodom towarzyszą oficjalne uroczystości. Członek Prezydium BiH, Bakir Izetbegović, złożył rano kwiaty pod pomnikiem Wiecznego Ognia, który został poświęcony wojskowym i cywilnym ofiarom II wojny światowej w Sarajewie. Podczas swojego przemówienia podkreślił, że 25 listopada to jedna z najważniejszych dat w długiej historii BiH. Delegacja pod przewodnictwem Izetbegovicia złożyła kwiaty także na cmentarzu Kovači i pod pomnikiem poświęconym dzieciom, które zginęły podczas oblężenia w Sarajewie.

Źródło: klix.ba klix.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE