Home / Gospodarka / Energetyka / FBiH: Rząd opóźnił postępowanie arbitrażowe ws. Energopetrolu

FBiH: Rząd opóźnił postępowanie arbitrażowe ws. Energopetrolu

Rząd Federacji BiH zdołał opóźnić do 31 marca 2013 roku rozpoczęcie postępowania arbitrażowego w związku z umową o dokapitalizacji bh. spółki Energopetrol. Porozumienie z większościowym właścicielem, chorwacko-węgierskim konsorcjum INA-MOL w sprawie opóźnienia postępowania zostało niedawno osiągnięte.

Dotychczas Rząd FBiH dążył do pozasądowego porozumienia dotyczącego pozwów pracowników spółki, domagających się ponad 20 mln KM (11 mln EUR). Większościowy właściciel spółki Energopetrol uznał, że koszty te powinien pokryć Rząd FBiH. Postępowanie arbitrażowe ma się toczyć przed Międzynarodową Izbą Handlową w Paryżu. W przypadku wyniku postępowania korzystnego dla konsorcjum INA-MOL, Rząd FBiH prawdopodobnie musiałby się zmierzyć z lawiną pozwów pracowników o wypłatę nawet 80 mln KM (42 mln EUR).

Konflikt Rządu i większościowego właściciela jest następstwem katastrofalnej w skutkach umowy o dokapitalizacji spółki Energopetrol, podpisanej w 2006 roku przez jej ówczesne władze i konsorcjum INA-MOL. Zgodnie z jednym z punktów tej umowy Rząd FBiH zobowiązał się do pokrycia przyszłych kosztów tego procesu, w tym wszystkich roszczeń pracowników. W związku z tym konsorcjum zdecydowało, że to Rząd ma pokryć roszczenia, chociaż INA-MOL jest większościowym właścicielem i posiada kapitał wynoszący 67%, natomiast kapitał państwowy stanowi 22%.

 

Źródło: indikator.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE