Home / Perspektywa zachodnia / Federica Mogherini z wizytą w Belgradzie
flaga Chorwacja i Unia - sutra.ba (300x169)

Federica Mogherini z wizytą w Belgradzie

Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini 27 marca br. przyjechała z wizytą do Belgradu.

Głównym celem pobytu Mogherini w Serbii była normalizacja stosunków serbsko-kosowskich oraz wdrożenie postanowień przyjętych półtora miesiąca wcześniej w Brukseli po ostatniej rundzie dialogu pomiędzy Belgradem i Prisztiną. Włoska polityk swoją wizytę w stolicy Serbii rozpoczęła od spotkania z prezydentem Serbii Tomislavem Nikoliciem, a następnie z Marszałkiem Sejmu Mają Gojković, Ministrem Spraw Zagranicznych Ivicom Dačiciem oraz premierem Aleksandrem Vučiciem.

Mogherini do Belgradu przyjechała z Prisztiny, gdzie dzień wcześniej spotkała się z najwyższymi kosowskimi politykami. Na konferencji prasowej unijna dyplomatka zapowiedziała, że jest to „przełomowy rok dla Kosowa”, ponieważ latem ma zostać podpisane porozumienie o stabilizacji oraz integracji Kosowa z Unią Europejską. Mogherini zachęciła również do dalszej pracy nad normalizacją stosunków pomiędzy Belgradem i Prisztiną oraz do kontynuacji współpracy premierów Aleksandra Vučicia i Isy Mustafy.

Polityk w wywiadzie dla belgradzkiej prasy zaprzeczyła, aby Unia Europejska, jak zostało jej to zarzucone, „przymykała oko” na postępy we wdrażaniu wewnętrznych reform przez Serbię z powodu jej gotowości do rozwiązania problemu Kosowa. Jej zdaniem Serbia powinna konsekwentnie realizować przyjęty program reform, co jest istotne nie tylko dla polityki wewnętrznej kraju, ale i dla kwestii jego członkostwa w Unii Europejskiej. Dlatego wszelkie reformy gospodarcze, społeczne i polityczne powinny być wprowadzane natychmiast, na co Unia Europejska, zdaniem Mogherini, na pewno nie będzie przymykać oka.

Podczas spotkania podjęty został również temat członkostwa Serbii w Unii Europejskiej. Dyplomatka zapewniła, że Unia jest gotowa do rozpoczęcia negocjacji z Belgradem, które zostaną podjęte jeszcze w tym roku. W odpowiedzi serbski premier Aleksander Vučić zapowiedział, że Serbia jest w stanie spełnić wszystkie warunki postawione przez Unię Europejską, łącznie z rozwiązaniem problemu Kosowa, i w ten sposób udowodnić swoją gotowość do członkostwa we wspólnocie europejskiej.

Źródło: blic.rs, rts.rs, narod.hr

About Dorota Grzegorek

Absolwentka filologii południowosłowiańskiej, geografii politycznej oraz turystyki i rekreacji. Miłośniczka turystyki górskiej, podróży z plecakiem oraz wypraw autostopowych. Interesuje się przede wszystkimi historią i szeroko pojętą kulturą krajów byłej Jugosławii, literaturą i językiem serbskim, podróżami po świecie oraz dziennikarstwem. Jej celem jest zwiedzenie wszystkich kontynentów oraz założenie własnego hostelu w Belgradzie.
KOMENTARZE