Home / Kultura / Festiwale / Festiwal Kultury Serbskiej Vidovdan w Białymstoku

Festiwal Kultury Serbskiej Vidovdan w Białymstoku

FESTIWAL KULTURY SERBSKIEJ  VIDOVDAN

 28 czerwca 2012 roku, Białystok

Po raz pierwszy w Białymstoku (i w Polsce) odbędzie się Festiwal Kultury Serbskiej „Vidovdan”. Pamięć świętego Wita Prawosławna Cerkiew obchodzi w dniu 28 czerwca, a Serbowie zwykli go nazywać Vidovdan. To właśnie tego dnia Białystok po raz pierwszy stanie się stolicą kultury serbskiej w Polsce!

Festiwal rozpocznie uroczyste nabożeństwo w cerkwi Św. Jana Teologa. Planowane są także wykłady w Monasterze Supraskim na temat 500-letnich związków Bałkanów z Rzeczpospolitą.

Wydawnictwo Bratczyk przygotowuje wydanie nowej książki „Listy misjonarskie” Nikolaja Vielimirovicia, której prezentacja zorganizowana będzie w Muzeum Podlaskim (Ratusz), a przy Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej nastąpi otwarcie nowej wystawy fotografii „Kolory Prawosławia – Serbia”, którą przygotowuje Prawosławna Inicjatywa OrthNet.

W Amfiteatrze Opery o godz. 20.00  zaplanowany jest koncert chóru Serbskiego Patriarchatu z Belgradu oraz zespołu wokalnego Constantine również z Serbii.

Organizatorzy przygotowali także „Nocne Kino”, a w nim filmy znakomitych serbskich twórców. O 22:00 zobaczyć będzie można dwa obrazy Emira Kusturicy „Obiecaj mi!” i „Maradona by Kusturica” oraz Dušana Milicia „Gucza! Pojedynek na trąbki”.

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się tutaj.

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny.

 

balkanistyka.org objęła Festiwal Kultury Serbskiej w Białymstoku Vidovdan patronatem medialnym.

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE