Home / Kultura / Festiwale / Festiwale w Chorwacji – 2012

Festiwale w Chorwacji – 2012

T-Mobile INmusic Festival

W ramach tegorocznej edycji tego odbywającego się nad malowniczym zagrzebskim jeziorem Jarun festiwalu muzycznego wystąpią takie gwiazdy jak Franz Ferdinand, New Order, Gorillaz Sound System, Plan B czy Gogol Bordello.

Kiedy: 28-30 czerwca

Gdzie: Zagrzeb

Cena: karnet na 3 dni – 340 HRK (ok. 190 PLN), bilet na 1 dzień – 300 HRK (ok. 170PLN), dla dzieci do 12 roku życia pod opieką dorosłych – wstęp bezpłatny

Info: inmusicfestival.com

 

Hideout Festival

W czasie drugiej edycji tego muzycznego festiwalu odbywającego się na plaży Zrce w miejscowości Novalja na wyspie Pag, wystąpią między innymi: Ricardo Villalobos, Annie Mac, Skrillex, Skream. W ramach festiwalu przewidziane są również imprezy klubowe i koncerty na statkach.

Kiedy: 29 czerwca – 1 lipca

Gdzie: Novalja

Cena: ok. 525 PLN za karnet na 3 dni

Info: hideoutfestival.com

 

31. Večeri na Griču – Zagrebačke ljetne večeri

Ciepłe lipcowe wieczory w chorwackiej stolicy spędzić będzie można na przykład na koncertach muzyki klasycznej, muzyki dawnej z różnych zakątków świata, etnicznej, jazzu czy bluesa.

Kiedy: 29 czerwca – 2 sierpnia

Gdzie: Zagrzeb

Cena: 50 HRK – 180 HRK (od ok. 28 PLN – 100 PLN)

Info: kdz.hr

 

18. Zadarsko kazališno ljeto – Festival suvremene glazbe

Organizowany od 1995 r. w Zadarze Letni Festiwal Tetralny poświęcony jest różnym sztukom scenicznym. W ciągu przeszło miesiąca, oprócz przedstawień teatralnych i tanecznych, w Zadarze odbędą się również liczne koncerty w ramach Festiwalu Muzyki Współczesnej.

Kiedy: 29 czerwca – 2 sierpnia

Gdzie: Zadar

Cena: informacje o biletach wkrótce się pojawią

Info: tzzadar.hr

 

Garden Festival

W ramach kolejnej edycji tego muzycznego festiwalu przeznaczonego głównie dla fanów muzyki elektronicznej, wystąpią m.in. Nicolas Jaar, Greg Wilson, 2020 Soundsystem, Solomun, Tiger & Woods.

Kiedy: 4 – 11 lipca

Gdzie: Tisno

Cena: karnet na cały festiwal –  475 PLN, bilety na poszczególne dni festiwalu – ok. 80 PLN lub ok. 160 PLN – w zależności od dnia

Info: thegardenfestival.eu

 

12. Liburnia Jazz Festival

Organizatorzy tego największego festiwalu jazzowego w Chorwacji deklarują, że chcą przybliżyć ten gatunek muzyki szerokiej publiczności. W tym roku do Opatiji zaprosili takich wykonawców jak Joe Zawinul, Mike Stern, Steps Ahead, Lurrie Bell , Elvis Stanić Group, Larry Carlton Quartet czy Richard Bona. Przewidziane są również wydarzenia towarzyszące, m.in. warsztaty dla artystów i miłośników jazzu.

Kiedy: 6 – 8 lipca

Gdzie: Opatija

Ceny: wstęp wolny na większość koncertów, bilety na pozostałe występy – w przedsprzedaży w cenach od 60 HRK (ok. 35 PLN) do 150 HRK (ok. 85 PLN)

Info: liburniajazz.hr

 

63. Dubrovačke ljetne igre

Koncerty, wystawy, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne i baletowe – takie atrakcje czekać będą na turystów w czasie trwającego prawie 7 tygodni letniego święta kultury w jednym z najpiękniejszych chorwackich miast – Dubrowniku. Pełny program wydarzeń znaleźć można tu.

Kiedy: 10 lipca – 25 sierpnia

Gdzie: Dubrownik

Ceny: bilety na pokazy filmowe – 30 HRK (ok. 17 PLN), pozostałe wejściówki – w zależności od wydarzenia – od 75 HRK (ok. 40 PLN), 100 HRK (ok. 57 PLN) lub 175 HRK (ok. 100 PLN)

Info: dubrovnik-festival.hr

 

Mediterranean Summer Tango Festival

Propozycja dla wszystkich miłośników tanga. W ramach festiwalu przewidziane są warsztaty prowadzone przez czołowych tancerzy, milongi i inne związane z tańcem imprezy towarzyszące.

Kiedy: 12-16 lipca

Gdzie: Poreč

Ceny: większości warsztatów od 26 EUR (ok. 110 PLN) – za udział w jednych zajęciach, osobne opłaty za wejście na milongi i inne imprezy towarzyszące

Info: summertango.com

 

Electric Elephant Festival

Electronic Elephant to połączenie festiwalu z typowo wakacyjnym wypoczynkiem. W ciągu dnia, w urokliwej miejscowości Tisno, uczestnicy mogą opalać się lub pływać w morzu, by wieczorem uczestniczyć w imprezach, na których zaprezentują się DJe z całego świata – w klubach, na mniejszych scenach w mieście lub specjalnych statkach.

Kiedy: 12 – 16 lipca

Gdzie: Tisno

Ceny: ok. 475 PLN za karnet na 5 dni

Info: electrickelephant.co.uk

 

59. Pula Film Festival

W połowie lipca rozpocznie się najstarszy festiwal filmowy w Chorwacji i jeden z najstarszych w Europie, w ramach którego pokazy filmowe odbywają się m.in. w pięknym Amfiteatrze w Puli. W dwóch konkursach – krajowym (21 – 28 lipca) i zagranicznym (14 – 28 lipca) zaprezentowane zostaną najnowsze produkcje z Chorwacji oraz z innych krajów walczące o główną nagrodę pulskiego festiwalu – Złotą Arenę. Specjalną statuetką za osiągnięcia życia zostanie w tym roku uhonorowany brytyjski aktor Christopher Lee.

Kiedy: 14 – 28 lipca (pokazy filmowe towarzyszące festiwalowi do 30 lipca)

Gdzie: Pula

Ceny: informacji o cenach biletów jeszcze nie podano

Info: pulafilmfestival.hr

 

57. Splitsko ljeto

Splickie Lato to doroczny festiwal kultury i sztuki organizowane już od ponad pół wieku. W każdym dniu – od połowy lipca do połowy sierpnia – w ramach Splickiego Lata w tym pięknym chorwackim mieście odbywać się będzie jakieś wydarzenie muzyczne, teatralne, baletowe, operowe, filmowe.

Kiedy: 14 lipca – 14 sierpnia

Gdzie: Split

Ceny: bilety na opery: 100 – 200 HRK (ok. 57 – 114 PLN), spektakle teatralne: 50 – 150 HRK (ok. 30– 85 PLN), na spektakle baletowe: 80 – 150 HRK (ok. 45 – 85 PLN) , na koncerty: 40 – 150 HRK (ok. 23 – 85 PLN), na projekcje filmowe: 30 HRK (ok. 17 PLN)

Info: splitsko-ljeto.hr

 

46. Medjunarodna smotra folklora

Tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru przyświecać będzie hasło „Dzieci i folklor”. W ciągu pięciu festiwalowych dni w Zagrzebiu będzie można podziwiać występy folklorystycznych zespołów dziecięcych z różnych części Chorwacji, a także z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Litwy, Niemiec i Ukrainy oraz koncerty. Festiwalowi towarzyszyć będą m.in. wystawy, warsztaty tańca i targi rękodzieła.

Kiedy: 18 – 22 lipca

Gdzie: Zagrzeb

Ceny: wstęp wolny

Info: msf.hr

 

Soundwave Croatia Festival

Na tym muzycznym festiwalu wystąpią m.in. De La Soul, Fink, Hidden Orchestra, Ghostpoet, Submotion Orchestra i ponad 50 innych wykonawców. Wśród atrakcji znajdą się imprezy pod gwiazdami – zarówno na lądzie, jak i na statkach.

Kiedy: 19 – 23 lipca (wydarzenia główne festiwalu: 20-22 lipca, 19 i 23 – lipca program dodatkowy)

Gdzie: Tisno

Ceny: ok. 555 PLN – karnet na cały festiwal (tańsze bilety dla mieszkańców krajów byłej Jugosławii)

Info: soundwavecroatia.com

 

13. Motovun Film Festival

Kolejna edycja organizowanego od 1999 r. w niewielkiej (nieco ponad 500 mieszkańców), ale niezwykle malowniczej miejscowości Motovun, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.
Poza nagrodami w konkursie międzynarodowym, z których główną jest Motovuńskie Śmigło, najnowsze produkcje z Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Chorwacji, Kosowa, Macedonii, Słowenii oraz Serbii walczyć będą o Nagrodę Bauera dla najlepszego filmu z regionu. Poza wspomnianymi, przyznawane są tu również nagrody w kategorii najlepszy krótki metraż oraz dla filmu podejmującego temat korupcji. W tym roku gościem specjalnym festiwalu będzie brytyjski reżyser Terence Davies.

Kiedy: 28 lipca – 1 sierpnia

Gdzie: Motovun

Ceny: informacje o biletach zostaną podane wkrótce

Info: motovunfilmfestival.com

 

Stop Making Sense Festival

Pięciodniowy Festiwal muzyki i tańca. Dwie sceny, a na nich DJe i zespoły grające jazz, folk, reagge,  techno i czy dubstep. Poza tym – m.in. prywatna plaża dla uczestników festiwalu, czy imprezy na statkach.

Kiedy: 2 – 6 sierpnia

Gdzie: Tisno

Ceny: karnet na cały festiwal ok. 530 PLN, bilety na imprezy towarzyszące – ok. 80 PLN

Info: stopmakingsense.eu

 

12. Noć punog miseca

Propozycja dla tych, którzy chcieliby pierwszą sierpniową pełnię księżyca uczcić w sposób wyjątkowy, poznając przy tym bogatą tradycję i folklor miasta Zadar i jego okolic. Wybrzeże oświetlone świecami i pochodniami, regionalne dania i napoje oraz tradycyjna muzyka to tylko niektóre z atrakcji czekających w tę niezwykłą noc na wszystkich goszczących w Zadarze turystów.

Kiedy: 3 sierpnia (od godziny 16.00)

Gdzie: Zadar
Ceny: wstęp wolny
Info: tzzadar.hr

 

10. Liburnia Film Festival

Festiwal Chorwackich Filmów dokumentalnych zorganizowany już po raz dziesiąty, na którym zaprezentowane zostaną najlepsze dokumenty z Chorwacji i chorwackie koprodukcje.

Kiedy: 29 sierpnia – 1 września

Gdzie: Opatija

Ceny: wkrótce pojawią się szczegółowe informacje

Info: liburniafilmfestival.com

 

Opracowała: Magdalena Pazdańska

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE