Home / Kultura / Festiwale / Festiwale w Macedonii – lato 2012

Festiwale w Macedonii – lato 2012

MakeDox – Festiwal Kreatywnego Filmu Dokumentalnego

W starym tureckim zajeździe, niedaleko centrum miasta, przez 7 dni wyświetlane są starannie wybrane filmy dokumentalne. Organizatorzy zapewniają, że szukają takich dzieł które zaciekawią wszystkich, także dzieci. Festiwal nie ma długich tradycji, pierwsza edycja miała miejsce w 2010 roku, ale dzięki nowatorskości pomysłu i świetnej lokalizacji szybko zyskuje na popularności.

Gdzie: Skopje

Kiedy: 15 – 22 czerwca

Bilety: 800 MKD (ok. 13 EUR)

Info

 

Skopje Burning

Niepowtarzalną atmosferę festiwal zawdzięcza m. in. lokalizacji, odbywa się na skopijskiej twierdzy – Kale, na wzgórzu obok starego miasta. Tegoroczną gwiazdą będzie brytyjski zespół Orbital, który wystąpi po raz pierwszy na terenie byłej Jugosławii. Hitem okaże się zapewne także występ jednego z najważniejszych amerykańskich zespołów hip-hopowych, Public Enemy. Nie zabraknie także akcentu bałkańskiego, a zapewnią go Serbowie z Partibrejkers.

Gdzie: Skopje

Kiedy: 26 czerwca

Info

 

Międzynarodowy festiwal zespołów mażoretek i wspierających ich orkiestr dętych w Ochrydzie

Prawdziwe widowisko na początek lata w Ochrydzie. Festiwal w zeszłym roku miał swoją premierę. Trwa 5 dni, zespoły mają zaprezentować 20 – 30 minutowe wystąpienia. Główna parada i uroczyste otwarcie w tym roku odbędzie się 28. czerwca. Zapraszane są grupy z całego świata i nie ma ograniczeń wiekowych.

Gdzie: Ochryda

Kiedy: 26 – 30 czerwca

Bilety: wstęp wolny

Info

 

Bałkański Festiwal Folklorystyczny w Ochrydzie

Festiwal ten poświęcony jest narodowym pieśniom i tańcom. Wydarzenie posiada długą tradycję, tegoroczna edycja to już 51. z rzędu, a przez ten czas udział w nim wzięło 50 tysięcy artystów. W tym roku wystąpią grupy z Macedonii ale także m. in. z Polski, Austrii, Holandii, Turcji, Albanii, Chorwacji, Bułgarii, czy Serbii. Festiwal jest swoistym początkiem i zapowiedzą Ochrydzkiego Lata. Bardzo wysoki poziom i widowiskowość wykonywanych tańców sprawia, że wydarzenie cieszy się wielką popularnością.

Gdzie: Ochryda

Kiedy: 6 – 11 lipca

Bilety: wstęp wolny

Info

 

Festiwal „Ochrydzkie Lato”

Największe wydarzenie kulturalne w najważniejszej miejscowości turystycznej Macedonii w szczycie sezonu. Obejmuje wydarzenia muzyczne, teatralne, baletowe i taneczne. Często gośćmi są także artyści z innych państw, a wszyscy uczestnicy reprezentują bardzo wysoki poziom. Na otwarcie tegorocznej imprezy zostanie wystawiona sztuka „Romeo i Julia”. Szczególnego charakteru temu festiwalowi nadaje fakt, że część występów odbywa się w ruinach antycznego teatru i średniowiecznej cerkwi św. Zofii. W tym roku będzie to już 52. edycja tego festiwalu.

Gdzie: Ochryda

Kiedy: 12 lipca – 20 sierpnia

Bilety: na większość wydarzeń wstęp wolny

Info

 

Pivofest Prilep

Cztery dni dla miłośników piwa. Jak się okazuje na bałkańskich wakacjach także można zasmakować klimatu Oktoberfestu. Impreza odbywa się w Prilepie. W tym roku jednym z wielu gości będzie Ras Zacharki z Jamajki, a 13 lipca wystąpi sama Esma Redžepova. Spróbować będzie można różnych piw, zarówno macedońskich, innych krajów bałkańskich, jak i reszty Europy. Na terenie festiwalu można rozbić własny namiot.

Gdzie: Prilep

Kiedy: 12 – 15 lipca

Bilety: kupujemy piwo

Info

 

Festiwal sztuki współczesnej AKTO

Celem festiwalu jest poszerzanie świadomości współczesnego społeczeństwa poprzez umieszczenie ich w nowym kontekście, kontekście AKTO. Wydarzenie obejmuje wystawy, instalacje i występy. Na tegorocznej edycji wystąpi m. in. kanadyjski zespół indierockowy Handsome Furs (być może znany niektórym z kilku koncertów w Polsce).

Gdzie: Bitola

Kiedy: w połowie sierpnia

Info

 

Bitola Open City

Międzynarodowy artystyczny festiwal młodzieżowy. W tym roku odbędzie się 11. edycja. Wydarzenie organizuje Urząd Miasta Bitola i zaprasza wszelkiego rodzaju młodych artystów, malarzy, muzyków, tancerzy ulicznych i profesjonalnych. Przestrzeń przeznaczona na różnego rodzaju wydarzenia to właściwie całe centrum miasta, główna ulica, place, lokale, galerie.

Gdzie: Bitola

Kiedy: 22 – 25 sierpnia

Bilety: wstęp wolny

Info

 

Ochrydzki Festiwal Chórów

W pięknej scenerii jeziora Ochrydzkiego, w sierpniu swoje święto mają miłośnicy chóru. Wyszukany sposób na zakończenie sezonu urlopowego. Wydarzenie trwa 5 dni od rana do wieczora. Obejmuje część konkursową, ale także zabawę na plaży. Chóry będą wykonywać utwory folklorystyczne, kościelne i aranżacje piosenek pop. Uczestnicy podzieleni są na trzy kategorie wiekowe, najmłodsi nie mogą przekraczać 15. roku życia. Występy chórów mogą być wspierane instrumentalnie.

Gdzie: Ochryda

Kiedy: 23 – 27 sierpnia

Info

 

Strużańskie wieczory poezji

To poważny międzynarodowy festiwal poetycki. Początkowo miał obejmować tylko Macedonię, potem Jugosławię, aż w końcu objął cały świat. Wśród laureatów znajdują się Amerykanie, Kubańczyk, Japończyk, czy też Polak, Tadeusz Różewicz. Główną nagrodą jest Złoty Wieniec. Oprócz niej przyznaje się nagrodę za najlepszy debiut. Do tej pory w festiwalu wzięło udział 4000 literatów.

Gdzie: Struga

Kiedy: 23 – 26 sierpnia

Info

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE

jeszcze międzynarodowy festiwal chórów w Ohrid – w sieprniu bodajże :)

Trzeba jeszcze dodać festiwal Taksirat w Skopje (grudzień) oraz Vinofest w Kavadarci na początku września! ;)