Home / Kultura / Festiwale / Festiwale w Rumunii – lato 2012

Festiwale w Rumunii – lato 2012

Zapora nieopodal średniowiecznego miasta Sybin, Polana Wilka, czy Sfântu Gheorghe w Delcie Dunaju, do którego można się dostać jedynie drogą wodną? Armin van Buuren czy Die Toten Hosen? Guns N’ Roses, Sepultura a może Garbage? Tegoroczne festiwalowe lato w Rumunii obfituje w imprezy na których albo spotkamy ulubionych wykonawców z pierwszej muzycznej ligi, albo odbywające się w miejscach, których sama malowniczość zachęca do szybkiego spakowania się i wyruszenia w drogę. 

Czerwiec/Lipiec

Tuborg Green Festival – Rock the City 2012

Festiwal odbywający się 29 czerwca – 1 lipca w hali Romexpo. Wśród wykonawców Guns N’ Roses, Machine Head, The Cult, Godsmack, Black Label Society, Ugly Kid Joe, Within Temptation, Saxon, Pentagram, Sweet Savage si Lost Prophets.

Gdzie: Bukareszt

Kiedy: 29 czerwca – 1 lipca 2012

Bilety: 50 – 230 RON (1 leu – 0,95 zł)

Info

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Dzieci i Młodzieży Dobroge, mândră grădină

Impreza odbywa się na początku lipca nad rumuńskim Morzem Czarnym od 2004 roku, wśród tegorocznych uczestników są wykonawcy z Rumunii i z zagranicy (w tym roku – Mołdawia, Ukraina, Rosja, Turcja, Bułgaria, Serbia, Polska, Macedonia, Gruzja, Meksyk, Bośnia), a w programie liczne i malownicze parady w strojach ludowych, spektakle, pokazy rzemieślników, pokazy taneczne, koncerty, prezentacja kuchni poszczególnych narodów.

Gdzie: Konstanca, Neptun oraz inne miejscowości na rumuńskim wybrzeżu Morza Czarnego

Kiedy: 3-9 lipca 2012

Bilety: Wstęp wolny

Info

B’ESTFEST Summercamp 2012

Jedyny rumuński festiwal, który znajduje się na liście Top 20 European Festivals (Times 2009, Guardian 2011). Po ubiegłorocznej edycji B’ESTFEST  otrzymał nominację do UK Festival Awards for Best Overseas Festiwal. Wśród tegorocznych wykonawców znajdują się Garbage, Caro Emerald, Selah Sue, The Qemists, Mala Vita, Milow, Meshuggah, Obituary, Andy C si Kreator i wiele innych.

Kiedy: 6-8 lipca 2012

Gdzie: Bukareszt, Tunari

Bilety: jeden dzień 125 RON przedsprzedaż do 5 lipca, 150 RON w dniu imprezy, 3 dni – 265 RON przedsprzedaż, 285 RON w dniu imprezy, zniżka 50% dla grup studenckich od 5 osób

Info

Gărâna Jazz Festival 2012

Na Poiana Lupului  (Polanie Wilka) w dniach 12-15 lipca zaprezentują się wykonawcy z Rumunii i z zagranicy – Sławek Jaskułke (Polska), John Scofield’s Hollowbody Band (Stany Zjednoczone), Portico Quartet (W. Brytania), Edgar Knecht Quartet (Niemcy), Brink Man Ship (Norwegia/Szwajcaria), Tord Gustavsen Quartet (Norwegia), Kuara (Finlandia), Marc Ribot i Los Cubanos Postizos (Stany Zjednoczone i Kuba), Carlos Bica – Azul (Portugalia) i wielu innych.

Kiedy: 12-15 lipca

Gdzie: Caras-Severin , Gărâna, Poiana Lupului

Bilety:  60 RON – jeden dzień, 200 RON – 4 dni

Info

FUSION Festival 2012

Festiwal odbywający się 13-14 lipca w malowniczym miejscu, u stóp zapory w wiosce Gura Râului niedaleko Sybina – jednego z najpiękniejszych siedmiogrodzkich miast. FUSION Festival to impreza w trakcie której muzyce towarzyszą zsynchronizowane efekty specjalne, spektakle laserowe, iluminacja architektury, efekty pirotechniczne, grupy baletowe i tancerze z ogniem – jednym słowem unikalny w spektakl multimedialny. Wśród artystów zaproszonych na tegoroczny festiwal znajdują się m.in. Burner Greene, DJ Vasile, Kojok/KJK, Aykad.

Kiedy: 13-14 lipca 2012

Gdzie: zapora Gura Râului niedaleko Sybina (Sibiu) w Siedmiogrodzie

Bilety: 35 RON

Info

Rock Evolution

Duża rockowa impreza odbywająca się 13-15 lipca na terenie Tancodromu w Oradei na dwóch scenach. Wśród wykonawców Sepultura, Biohazard, Death Angel, Three Days Grace, Nevergreen, Korpiklaani i liczne grupy rumuńskie.

Kiedy: 13-15 lipca 2012

Gdzie: Oradea

Bilety w przedsprzedaży: jeden dzień – 40 RON, 2 dni – 50 RON (i bezpłatne miejsce na namiot) , 3 dni – 70 RON (i bezpłatne miejsce na namiot), bilety na miejscu droższe o 10 RON

Info

Brasov International Film Festival & Market

Brasov Film Center i miasto Braszów podpisały 5-letnie partnerstwo na organizację 11-dniowego festiwalu filmowego w Braszowie. Pierwsze edycja imprezy odbędzie się w tym roku w dniach 19-29 lipca. Miejscem, gdzie odbywać się będą festiwalowe projekcje,  jest monumentalny Teatr Dramatyczny „Sica Alexandrescu” w historycznym centrum miasta. Imprezy odbywać się będą również w innych miejscach baszowskiej starówki, u stóp malowniczej góry Tâmpa.

Gdzie: Braszów

Kiedy: 19-29 lipca 2012

Info

Międzynarodowy Festiwal „Freedom JAZZ la Vama Veche”

Przez trzy wakacyjne dni (19-21 lipca) słynny ze swego klimatu rumuński kurort nad Morzem Czarnym będzie gościł muzyków jazzowych z Rumunii i zagranicy. Obok koncertów odbędą się również premiery płyt jazzowych, warsztaty, pojawią się nowe publikacje książkowe o tematyce jazzowej, a nawet spektakle taneczne.

Wydarzeniem festiwalowym będzie nowy projekt muzyczny Mariusa Mihalache „I’d like Romania” – dzieło na styku „etno-jazz-clubbing”,  przy którego realizacji pracuje 40 artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki. Obok nich złote piaski Vama Veche będą deptać Billy Cocham, Sergio Mendes & Brasil 2012, Blond, Sweat & Tears, Larry Coryell i liczni inni.

Gdzie: Vama Veche

Kiedy: 19-21 lipca 2012

Bilety: 35 – 75 RON

Info

Festiwal Sighişoara Średniowieczna

Zdaniem wielu z turystów, którzy trafili do tego siedmiogrodzkiego miasteczka, Sighişoara to jedno z najpiękniejszych miejsc Rumunii. Przez jednych miejsce kojarzone z krwiopijnym Draculą, dla drugich unikalny zespół średniowiecznych budowli, porównywalny z Carcassonne, dla większości miasto, które trudno zapomnieć, ze względu na klimat i nastrój, jakby czas zatrzymał się tutaj w XIV wieku, epoce niemieckich kupców i rzemieślników.

Atmosferę czasów, kiedy w mieście dominował język Sasów, pragną utrwalić organizatorzy festiwalu Sighişoara Medievala. Pomiędzy 20 a 29 lipca, od rana do późnych godzin wieczornych, jak od wielu lat, w sercu Transylwanii będzie można wybierać pomiędzy tańcem, teatrem, muzyką, sztukami plastycznymi, recitalami poezji średniowiecznej, filmem, prezentacją książek, koncertami, wystawami kostiumów z epoki, konferencjami (o muzyce średniowiecznej, albo życiu codziennym na średniowiecznym zamku), a także nauką tańca. Hasło tegorocznego festiwalu to „600 lat walki i wiary – Joanna d’Arc”. 

Gdzie: Sighişoara

Kiedy: 20-29 lipca 2012

Bilety: na prawie wszystkie imprezy wstęp wolny

Info

Bucharest International Air Show & General Aviation Exhibition 2012

W weekend 21-22 lipca na lotnisku Băneasa swoje umiejętności zaprezentują asy akrobatyki lotniczej. Atrakcją tegorocznego show będzie pokaz jednej z dwóch najbardziej znanych formacji akrobatyki powietrznej – Turkish Stars z Turcji, oficjalnej reprezentacji narodowej tureckich sił powietrznych. Niezłe widowisko na pewno przygotują również Włosi z Frecce Tricolori, Litwin Jurgis Kairys, czy liczne aerokluby rumuńskie, oraz spadochroniarze.

Gdzie: lotnisko Băneasa w Bukareszcie  

Kiedy: 21-22 lipca 2012

Bilety: na większość pokazów wstęp wolny

Info

Festiwal Soli w Slănic

Niezwykła impreza odbywająca się 27-29 lipca w Slănic na Wołoszczyźnie – ośrodku wydobycia soli kamiennej i uzdrowisku ze słonymi jeziorami (nazwa miejscowości nie bez powodu kojarzy się w wyrazem „słony”). Festiwal w Slănic to coś pomiędzy targiem tradycyjnej żywności z poszczególnych regionów Rumunii, a festiwalem folklorystycznym. Główny cel imprezy stanowi podtrzymywanie lokalnych, unikalnych kultur kulinarnych, a osiąga się go np. poprzez pokazy przygotowywania i przechowywania tradycyjnej żywności, a także degustację. W Slănic mamy okazję aby przysiąść na brzegu jeziora i skosztować  w jednym miejscu potraw, których spróbowanie w innym przypadku pociągałoby za sobą konieczność dotarcia do najodleglejszych zakątków Rumunii, o ile wcześniej nas samych nie zjadłyby wilki albo nie rozszarpały niedźwiedzie. A kiedy już się najemy do syta, możemy zobaczyć konkurs rzeźbienia w soli, występy zespołów ludowych, czy popisy rolkarzy.

Gdzie: Slănic w województwie Prahova (południowa Rumunia)

Kiedy: 27-29 lipca 2012

Bilety: płaci się tylko za posiłki

Info

Delta Music Fest 2012

W Sfântu Gheorghe, gdzie ramiona Dunaju obejmują Morze Czarne, odbywa się czwarta edycja imprezy, którą organizatorzy reklamują jako „festiwal na piasku”, trzy dni i noce muzyki, sportu, rozrywki i … przyjaźni. Oprócz tego, co w festiwalu najważniejsze, czyli muzyki, w Sfântu Gheorghe będzie można wziąć udział w warsztatach fotograficznych i snucia opowieści, poszukiwaniu skarbu na rowerach, zawodach kajakowych, czy zagrać w petanque. Z muzycznych atrakcji w Delcie Dunaju pojawią się Kraak & Smaak DJ set, Khidja, Subcarpati, Gojira, Limun, Zicu & Ufe, Tzuc si Jo.E (Groove On).

Kiedy: 19-21 lipca

Gdzie: Sfântu Gheorghe, Delta Dunaju

Bilety: Wstęp wolny

Info

SIERPIEŃ

Festiwal Subsonic

Festiwal zadedykowany kulturze bass, który ma na celu promować walkę o prawa człowieka, bez względu na rasę, religię, płeć, pozycję społeczną. Wykonawcy: Shapeshifter, Iration Steppas, Bush Chemists, Rockwell, Spectrasoul, O.B.F., RSD, Soom T, Vibration Lab, Dawa Hifi, Panda Dub, Mahom, Weeding Dub.

Kiedy: 3-5 sierpnia 2012

Gdzie: Bukareszt

Info

The Mission Dance Weekend 2012

Na plaży Năvodari, wąskim przesmyku pomiędzy Morzem Czarnym a jeziorem Taşaul, kilka tysięcy młodych ludzi zatańczy przy nazwiskach znanych w całej Europie. Pokażą się: Armin Van Buuren, Sunnery James & Ryan Marciano, OK Corral, Parov Stelar Band, Chicane, Sven Vath, Şuie Paparude, Gojira.

Kiedy: 3-4 sierpnia 2012

Gdzie: plaża Hanul Piraţilor (Năvodari), 15 km od Konstancy, największego rumuńskiego miasta nad Morzem Czarnym

Bilety: w przedsprzedaży 50 RON/dzień, 80 RON – 2 dni, później 80 RON/dzień

ARTmania 2012 w Sybinie (Sibiu)

Festiwal ARTmania odbywający się między 6 a 12 sierpnia w  Sybinie (Sibiu), jednym z bardziej malowniczych siedmiogrodzkich i rumuńskich miast to bogata oferta kulturalna, która zadowoli najbardziej wyrafinowanych koneserów sztuki. Program imprezy obejmuje koncerty, wystawy, premiery książkowe, warsztaty i wydarzenia poświęcone sztukom plastycznym. Wydarzenia odbywają w przestrzeni sybińskiej starówki, specjalnie zaaranżowanej na potrzeby festiwalu. Muzyczne gwiazdy imprezy to Die Toten Hosen, My Dying Bride, Epica, Deathstars, Trail of Tears.

Kiedy: 6-12 sierpnia 2012

Gdzie: Sybin (Sibiu)

Bilety: 90-150 RON na koncerty

Info

 Międzynarodowy Festiwal Filmu Niezależnego ANONIMUL

Festiwal odbywający się 6-12 sierpnia, ceniony między innymi za unikalną atmosferę i nocne projekcje na świeżym powietrzu, które można oglądać na gigantycznym ekranie. Co ważne – projekcje nocne są bezpłatne, a na festiwalu można zobaczyć nawet sto filmów! Program tegorocznego konkursu nie został jeszcze opublikowany, ale o jego randze może zaświadczyć lista gości z ubiegłych lat: Nuri Bilge Ceylan, nagrodzony w Cannes za „Pewnego razu w Anatolii”, Ken Loach – jeden z najwybitniejszych brytyjskich reżyserów („Wiatr buszujący w jęczmieniu”, „Ziemia i wolność”), Cristian Mungiu (Złota Palma w Cannes). Festiwalowemu jury szefował kilka lat temu Krzysztof Zanussi.

Kiedy: 6-12 sierpnia

Gdzie: Sfântu Gheorghe, Delta Dunaju

Bilety: wstęp wolny na wieczorne projekcje i spotkania z artystami

Info

Festiwal Młodzieży 2012 w Jupiter nad Morzem Czarnym

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Rozrywkowej i Folkloru – Festiwal Młodzieży – odbywa się w dniach 15-26 sierpnia w Teatrze Letnim, w miejscowości Jupiter nad Morzem Czarnym. Edycja muzyczna będzie miała miejsce 15-19 sierpnia, edycja folklorystyczna 22-26 sierpnia.  

Kiedy: 15-26 sierpnia 2012

Gdzie: Jupiter nad Morzem Czarnym

Info

FânFest 2012 w Roşia Montană

Jedna z ciekawszych letnich imprez w Rumunii, organizowana między 15 a 19 sierpnia przez Kampanię „Ratujcie Roşia Montană” (Salvaţi Roşia Montană). Roşia Montană – miejscowość położona w centrum Gór Zachodniorumuńskich (Munţii Apuseni)  - stała się w ostatnim czasie polem walki pomiędzy ekologami i licznymi osobami, którym leży na sercu środowisko naturalne i los niezwykłej natury tego obszaru, a przemysłem wydobywczym. Okolice Roşia Montană  znalazły się w niebezpieczeństwie w wyniku działalności firm z branży wydobywczej, gdyż ziemia w tej okolicy jest bogata w złoto i srebro. 

W zamierzeniu organizatorów festiwal FânFest stanowić ma  święto natury i kultury regionu, celebrację niepokornego ducha, przypomnienie wszystkim faktu, że Roşia Montană opiera się naporowi przemysłu. W programie imprezy znajdują się m.in. konferencje i debaty, koncerty, projekcje filmów dokumentalnych, spektakle teatralne, pokazy lokalnych rzemieślników. Warto wspomnieć, że wszyscy artyści, którzy wystąpią na festiwalu, uczynią to za darmo, gdyż dochód z biletów przeznaczony jest na dalszą walkę o przetrwanie tego miejsca.

Kiedy: 15-19 sierpnia 2012

Gdzie: Roşia Montană w Siedmiogrodzie

Info

 

Krzysztof Górski

Jeden z występów podczas poprzednich edycji festiwalu Dobroge, mândră grădină

Fragment spektaklu podczas festiwalu Sighişoara Medievala

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE