Home / Kultura / Festiwale / Festiwale w Serbii – 2012

Festiwale w Serbii – 2012

Internacionalni Filmski Festival CinemaCity

Międzynarodowy festiwal filmowy CinemaCity to ośmiodniowa impreza z bogatym programem filmowym, muzycznym oraz szeregiem paneli dyskusyjnych, w których udział wezmą ludzie filmu z całego świata. Ponad 150 filmów, 100 premier, 3 sekcje konkursowe, pokazy specjalne i retrospektywy – wszystko to na dziewięciu scenach, rozmieszczonych w różnych częściach Nowego Sadu. Zeszłoroczna impreza przyciągnęła ponad 80 tys. gości.

Kiedy: 16 – 23 czerwca

Gdzie: Nowy Sad

Bilety: wkrótce zostaną podane szczegółowe informacje

Info: www.cinemacity.org

 

Šunka Fest

Podobnie jak w zeszłym roku, na 2. edycji Festiwalu Szynki pojawią się producenci z całego świata. Wydarzenie jest skierowane zarówno do dystrybutorów, handlowców, jak i wszystkich koneserów tego wyrobu garmażeryjnego. Oprócz szynki będzie można spróbować innych produktów mięsnych, serów i trunków, głównie z Wojwodiny.

Gdzie: Novosadski Sajam, ul. Hajduk Velikova 11, Nowy Sad

Kiedy: 7 – 10 lipca

Bilety: wstęp wolny

Info: www.sunkafest.com

 

Tvrđava Teatar

Już po raz czwarty naddunajska twierdza w Smederevie zamieni się w teatr pod gołym niebem. Grupy teatralne z Serbii i zagranicy wystawią 16 spektakli.

Gdzie: Twierdza w Smederevie

Kiedy: 11 – 20 lipca

Bilety: wkrótce zostaną podane szczegółowe informacje

Info: www.tvrdjavateatar.com

 

EXIT Festival

Exit to największy i najbardziej zróżnicowany gatunkowo festiwal muzyczny na Bałkanach. Rokrocznie odwiedzają go setki tysięcy fanów, a na kilkunastu scenach występują muzycy z całego świata. Impreza odbywa się na terenie osiemnastowiecznej twierdzy Petrovaradin. Wśród tegorocznych wykonawców znajdują się m.in.: Duran Duran (UK), New Order (UK), Guns N’ Roses (USA), Erykah Badu (USA), Little Dragon (Szwecja), Buraka Som Sistema (Portugalia) czy Miss Kittin (Francja).

Kiedy: 12-15 lipca

Gdzie: Twierdza Petrovaradin, Nowy Sad

Bilety: Karnet na 4 dni – 349 PLN, pole namiotowe – 120 PLN. Podane ceny mogą ulec zmianie. W Polsce bilety do nabycia na stronie www.wlotki.pl.

Info: www.exit.org

 

Fish Fest – Festival Riblje Čorbe

Fish Fest jest imprezą dla miłośników potraw z ryb i owoców morza. W ramach festiwalu zostaną zorganizowane liczne koncerty, darmowe rejsy po Sawie i Dunaju, pokaz łodzi i statków, konkursy oraz degustacje. Główną atrakcją programu będzie przygotowanie i degustacja gnocchi z owocami morza dla 5 tys. osób.

Gdzie: Bulevar Vojvode Bojovića, nieopodal wieży „Nebojša”, Belgrad

Kiedy: 29 lipca – 1 sierpnia

Bilety: wstęp wolny

Info: www.fishfestbeograd.rs

 

Dragačevski Sabor, Guča Festival

Tego festiwalu nie trzeba nikomu przedstawiać. Już po raz 52. do Gučy zawitają orkiestry z całego świata oraz setki tysięcy miłośników trąbkowego szaleństwa. Wkrótce będzie można zapoznać się ze szczegółowym line-up’em.

Kiedy: 6 – 12 sierpnia

Gdzie: Guča, Dragačevo

Bilety: wstęp wolny, wjazd samochodem 10 EUR

Info: www.guca.rs

 

Belgrade Beer Fest

Największy festiwal piwa w Europie Południowo-Wschodniej obchodzi swoje 10. urodziny. Organizatorzy szacują, że w tym roku odwiedzi go ok. 500 tys. gości. Belgrade Beer Fest to nie tylko święto piwa, ale także duże wydarzenie muzyczne, w którym co roku udział biorą gwiazdy sceny serbskiej i zagranicznej. Lista tegorocznych artystów zostanie opublikowana wkrótce.

Gdzie: Ušće, Belgrad

Kiedy: 15 – 19 sierpnia

Bilety: wstęp wolny

Info: www.belgradebeerfest.com

 

Nišville Jazz Festival

Co roku na scenie międzynarodowego festiwalu muzyki jazzowej w Niszu goszczą światowe sławy. Podczas 29. edycji będzie można usłyszeć m.in.: Lollo Meier Quartet (Holandia), Opus 5, Get The Lessing (UK), Brusells Jazz Orchestra (Belgia), Tacuma & Joseph Bowie Defunkt Funk Experience (USA), Jean-Luc Ponty (Francja) czy Osibisa (UK). Lista artystów nie jest jeszcze zamknięta.

Gdzie: Twierdza w Niszu

Kiedy: 16 – 19 sierpnia

Bilety: karnet na 1 dzień – 1000 RSD (ok. 38 PLN), karnet na 4 dni – 2500 RSD (ok. 95 PLN). Podane ceny mogą ulec zmianie.

Info: www.nisville.com

 

Opracowała: Marta Szymankiewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE