Home / Kultura / Festiwale / Festiwale w Słowenii – 2012

Festiwale w Słowenii – 2012

Rock Otočec – rockowe brzmienie

Największy słoweński festiwal typu Open Air już po raz 18 uszczęśliwi fanów rocka świeżym programem – na słoweńską wysepkę przybędą rockowi muzycy ze Słowenii i reszty świata. Festiwalowi przyświeca motto promowania słoweńskiego rocka: grup już popularnych i tych mniej znanych. Również w tym roku organizatorzy zadbali o naprawdę ciekawy skład wykonawców.

Kiedy? 27 czerwca 2012 – 1 lipca 2012

Gdzie? Novo Mesto (40 km od Lublany)

Kto? Gogol Bordello (USA), New Young Pony Club (GB), Kultur Shock (USA), Kiril Džajkovski (MK), Movits (SE), Bajaga & Instruktori (SRB), Hladno pivo (HR), Passogigante (IT), Happy Ol’Mcweasel, MI2, Vlado Kreslin, Orlek, El Kachon, EightBomb (SLO)  i in.

Cena: 25 EUR – 1 dzień, 49 EUR – 4 dni (przy zakupie 3, 4 bilet gratis!)

Info: www.rock-otocec.com

 

METALCAMP – tygodniowe święto muzyki metalowej

Już po raz ósmy w słoweńskich górach między rzekami Tolminka i Soča zaprezentują się zespoły metalowe z całej Europy. Wyjątkowa atmosfera, piękna przyroda i muzyka z najwyższej (metalowej) półki – METALCAMP to nie lada gratka dla tych, którzy są wielbicielami tych najmocniejszych brzmień.

Kiedy? 5 – 11 sierpnia 2012-05-29

Gdzie? Tolmin (pod Alpami!)

Kto? Korn, Machine Head, Amon Amarth, Sabaton, Hatebreed, Municipal Waste i wielu, wielu innych.

Cena? 109 EUR – 3 dni, 139 – 7 dni

Info: www.metalcamp.com

 

SCHENGENFEST – Festiwal dźwięku, słońca i zabawy!

„Może nie jesteśmy najwięksi, ale na pewno najbardziej sexy!!!” – tak festiwal muzyki pop i elektronicznej, który co roku odwiedza 20 tys. ludzi, reklamują sami organizatorzy.

Kiedy? 3 – 8 sierpnia 2012

Gdzie? Vinica (płd. Słowenia, blisko granicy z Chorwacją)

Kto? Siddharta (SLO), Riblja Corba (SRB), Big Foot Mama (SLO), Parni Valjak, Kaiser Chiefs (GB), Leningrad Cowboys (FI), Parov Stelar (AU), Parni Valjak (SRB), Dan D (SLO), Majke (HR), Tabu (SLO), Klemen Klemen (SLO), LeeLooLamais (SLO), Kawasaki (HR), Golem (HR), Lollobrigida (SLO)

Cena: 39 EUR

Info: www.schengenfest.si

 

TRNFEST – międzynarodowy letni festiwal

Program festiwalu obejmuje przedstawienia teatralne i taneczne, koncerty muzyczne, wideo projekcje i najróżniejsze atrakcje dla dzieci. W miesiącu, w którym wszyscy są na wakacjach, TRNFEST zapewnia o rozrywkę dla lublanczan i turystów z kraju i zagranicy.

Kiedy? Cały spierpień

Gdzie? Ljubljana

Kto? Nie sposób wszystkich wymienić!

Cena: wstęp wolny

Info: www.kud.si

 

LENT FESTIVAL – największy multikulturowy festiwal open air w płd.-zach. Europie

Organizatorzy oczekują, że na ten „festiwal festiwali” przybędzie ponad pół mln odwiedzających. Na niezwykle różnorodny program tegorocznego LENT-u składają: międzynarodowy festiwal folkloru FOLKART, festiwal sztuki ulicznej ANA DESETNICA i festiwal Jazzlent. Spośród tak bogatego programu z pewnością każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. LENT Festival jest jednym z projektów realizowanych w związku z obchodami Europejskiej Stolicy Kultury.

Kiedy? 22 czerwca – 7 lipca 2012

Gdzie? Maribor

Kto? The Skatalites (JM), Marcy Gray (GB), S.A.R.S. (SRB), Indexi i Prijatelji (SRB), Magnifico (SLO), Terra Folk (Slo) i in.

Cena? 18 EUR – studenci, 25 – normalny, 15 EUR – 1 dzień

Info: www.festival-lent.si

 

PIVO IN CVETJE – relaks przy lokalnym piwie

Festiwal PIVO IN CVETJE stał się najczęściej odwiedzanym wydarzeniem turystycznym w Słowenii. Co roku małe miasteczko Laško w ciągu 5 dni odwiedza 140 tys. ludzi, którzy mogą posłuchać tu prawie każdego rodzaju muzyki i wypić słoweńskie piwo „Laško”. Organizatorzy zapraszają głownie rodzimych wykonawców.

Kiedy? 12 -15 lipca 2012

Gdzie? Laško (wschodnie Słowenia)

Kto? Avsenik, Tabu, Jan Plesteniak, Vlado Kreslin, Gibonni, Elvis Jackson i in.

Cena: wstęp wolny

Info: www.pivoincvetje.si

 

ECO FESTIVAL – Dance & Electronic

Jeden z nowszych festiwali w Słowenii. Świeży program z roku na rok przyciąga coraz szerszą publiczność. W tym roku będzie można się bawić przy rytmach electro wykonawców z całego świata.

Kiedy? 3 – 5 sierpnia 2012

Gdzie? Opatie (zachodnia Słowenia)

Kto? Cristian Valera(ESP), Marco Baley (BE), Ivee (SRB), Mauro Picotto (IT), Oscar Mulero(ESP), Hertz (SWE), Daniela Haverbeck (Chile), Gayle San (SG)

Cena: 29 EUR

Info: www.eco-festival.com

 

MIFF – Międzynarodowy Festiwal Folkloru

Ogranizowany od 2003 róweniż w tym roku festiwal MIFF ucieszy wielu widzów przygotowanym programem, na którym przedstawi folklor krajów śródziemnomorskich – mediteranu. Organizatorom, prócz prezentowania różnorodności tej części świata, jej muzyki, pięśni i tańca, przyświeca idea budowania między przyjaźni między śródziemnomorskimi krajami.

Kiedy? 4 lipca – 8 lipca 2012

Gdzie? Piran, Koper, Portorož, Umag,

Cena: wstęp wolny

Info: www.miff.si

 

KINO POD ZVEZDAMI – Kino pod gwiazdami

W roku pierwszy seans filmowy na wolnym powietrzu na dziedzińcu Zamku w Lublanie odbędzie się już 26 czerwca, ostatni wyświetlony będzie 18 sierpnia. W ofercie wiele uznanych i głośnych filmów z całego świata ostatniego sezonu.

Kiedy? 26 lipca – 18 sierpnia 2012

Gdzie? Lublana

Co? Prawie 30 filmów z Europy i z reszty świata

Cena: 3,8 EUR, 4,5 – premiery i przed premiery

Info: www.kinodvor.org

 

Opracowała: Marta Kaliszewska

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE