Home / Społeczeństwo / “Fetih 1453” wzbudza gniew Europy!

“Fetih 1453” wzbudza gniew Europy!

17 lutego na ekrany tureckich kin wchodzi film rodzimej produkcji „Fetih 1453” (Conquest 1453), którego reżyserem jest Faruk Atasoy. Akcja filmu rozgrywa się w czasie panowania Imperium Osmańskiego i opowiada historię podboju Stambułu za rządów Sułtana Mehmeda II. Turecka produkcja zdążyła już wzbudzić gniew wśród chrześcijańskiej społeczności zamieszkującej Kolonię (Niemcy) na czele z bojkotującym film stowarzyszeniem Via Dolorosa.

Członkowie stowarzyszenia uważają, że zamiast świętować zdobycie Stambułu Turcy powinni wstydzić się swojej postawy i krzywd jakie wyrządzili ludności chrześcijańskiej w przeszłości.

Radzimy aby żaden chrześcijanin nie oglądał tego filmu. Będziemy rozdawać ulotki przed wejściem do kina oraz ostrzeżemy każdego chrześcijanina, który będzie chciał go obejrzeć – oświadczył przedstawiciel stowarzyszenia Via Dolorosa wspominając, że Hagia Sophia została przekształcona w meczet dopiero po przejęciu władzy przez Imperium Osmańskie.

Film rozgniewał również Greków po tym jak wszedł na ekrany kin w styczniu.

Tureccy najeźdźcy pokazują samych siebie jako władców świata (…) zapominając o masowych zabójstwach Greków oraz plądrowaniu kraju – podał do wiadomości grecki tygodnik To Proto Thema, który na swojej stronie internetowej określił produkcję turecką jako „propagandę podboju według Turków”.

 

Tekst: hurriyetdailynews.com, tłum. i red. Monika Obojska

About Monika Obojska

KOMENTARZE