Home / Społeczeństwo / Film „Izlet” słoweńskim kandydatem do Oscara

Film „Izlet” słoweńskim kandydatem do Oscara

Słoweńskie Centrum Filmowe donosi, że debiutancki film pełnometrażowy „Izlet” reżysera i scenarzysty Nejca Gazvody, wyprodukowany przez Perfo Production, został słoweńskim kandydatem do nagrody Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny.

O nominację walczyły również: „Stanje Šoka” (reż. Andrej Košak), „Lahko noč, gospodična” (reż. Metod Pevec), „Arheo” (reż. Jan Cvitkovič), „Kruha in iger” (reż. Klemen Dvornik), „Traktor, ljubezen & Rock’n Roll” (reż. Branko Djurić), „Dolge počitnice” (reż. Damjan Kozolet), „Aleksandrinke” (reż. Metod Pevec) oraz „Sfinga” (reż. Vojko Anzeljc).

Kandydata wybrała komisja Stowarzyszenia Słoweńskich Ekspertów Filmowych w składzie: Dunja Klemenc (producentka), Ingrid Kovač Brus (publicystka), Igor Samobor (aktor), Martin Turk (reżyser), Ven Jemeršič (dyrektor fotograficzny), Branislav Srdić (producent).

Światowa premiera filmu „Izlet” odbyła się w 2011 roku podczas Festiwalu Filmowego w Sarajewie. Na czternastym Festiwalu Filmu Słoweńskiego „Izlet” został nagrodzony w pięciu kategoriach: za najlepszy scenariusz, główną rolę kobiecą oraz męską, muzykę i montaż. Jury, w którego skład wchodzą słoweńscy krytycy oraz publicyści, ogłosiło go najlepszym filmem i przyznało mu specjalną nagrodę magazynu „Stop” za osiągnięcia w sztuce aktorskiej.

W 2011 roku film został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Arras oraz na Festiwalu Cinedays w Skopje ze specjalnym wyróżnieniem jury. W 2012 roku otrzymał cztery nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Nashville: za najlepszy film, najlepszą rolę kobiecą oraz męską i specjalną nagrodę jury dla całej obsady aktorskiej, a także specjalne wyróżnienie jury na Festiwalu Filmowym w Cleveland.

Nejc Gazvoda został wybrany jednym z dziesięciu najlepszych reżyserów europejskich przez amerykański magazyn „Variety”.

Na Festiwalu Filmowym w Motovun film znalazł się w gronie trzech finalistów nagrody Bauer, która jest przyznawana z najlepszy film w regionie. W ciągu ostatnich dwóch lat film „Izlet” znalazł się na ponad dwudziestu pięciu festiwalach.

Amerykańska Akademia Sztuk i Wiedzy Filmowej przyznaje Oscary od 1929 roku. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych nagród filmowych. Dzięki nominacjom w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny umożliwia promocję nie tylko reżyserom spoza Ameryki, ale także promocję kinematografii danego państwa.

 

Źródło: delo.si

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE