Home / Bałkany / Filmy tureckie na 30. edycji WFF
30WFF_A4_landscape_Facebook

Filmy tureckie na 30. edycji WFF

Wielkimi krokami zbliża się 30. odsłona Warszawskiego Festiwalu Filmowego (10-19 października). W programie znalazły się również trzy tytuły, których nie powinni przegapić miłośnicy tureckiej kinematografii:

Chodźmy pogrzeszyć (Itirazim Var), reż. Onur Ünlü

Film w sekcji: Konkurs wolny duch

Gatunek: komedia, kryminał

Kiedy policja nie wykazuje zainteresowania morderstwem w meczecie, inicjatywę przejmuje jego imam, Selman Bulut. Jego metody śledztwa są równie nieszablonowe jak jego pełne sprzeczności życie. Córka, odrzucając tradycję, studiuje nowoczesną sztukę, a muezzin w jego meczecie jest chrześcijaninem. On sam jest cynikiem, ceniącym wolność i swobodę, który nie traktuje swojej wiary w poważny i bałwochwalczy sposób. Prowadzone przez imama dochodzenie zdominują pościgi ulicami Stambułu, bójki i tajemnicze nocne spotkania. Na jaw wyjdą kłamstwa oraz sekrety trzymane wiele lat w ukryciu, nie spłacone pożyczki oraz miłość. Szybko okaże się, że motyw mogli mieć prawie wszyscy z otoczenia Selmana. Także on sam… Klasyczne ujęcie detektywistycznej historii w czarnej komedii.

Konsekwencje (Silsile), reż. Ozan Açıktan

Film w sekcji: Odkrycia

Gatunek: dramat, dreszczowiec

Gorąca noc w Stambule. Cenk właśnie wrócił ze Stanów Zjednoczonych. Zanim zacznie nową pracę, zaprasza do siebie swą dawną miłość, Ece. Nagle zjawia się dwóch nieproszonych mężczyzn. Między nimi i Cenkiem wywiązuje się bójka. Jeden z nich pada na ziemię cały we krwi. Przerażony chłopak każe dziewczynie wracać do domu i wzywa swojego najlepszego przyjaciela, Faruka. Wtedy przez przypadek dowiaduje się, że Faruk i Ece są zaręczeni… Od tego momentu łańcuch zdarzeń rozkręca się coraz bardziej. Przyjaciele chcą za wszelką cenę utrzymać swój sekret. Nie będzie to łatwe, bo w tle ich relacji będzie zraniona duma, cierpienie, rozczarowanie i tęsknota za utraconą miłością. Konsekwencje tej letniej nocy zmienią całą trójkę na zawsze. Kierować się w życiu sercem czy rozumem? Ważniejsi jesteśmy my czy oni? Thriller i dramat o trudnych wyborach.

Poziom morza (Deniz Seviyesi), reż.  Esra Saydam, Nisan Dağ

Film w sekcji: Konkurs 1-2

Gatunek: dramat, romans, kobiety

Damla jest młodą Turczynką mieszkającą w Nowym Jorku. Dobrze jej się wiedzie. Ma męża i spodziewa się pierwszego dziecka, jednak nie jest szczęśliwa. Czuje, że nie jest gotowa na dziecko i ogromnie tęskni za ojczyzną. Gdy dom, w którym się wychowywała, zostaje wystawiony na sprzedaż, pakuje się i rusza w rodzinne strony. Na miejscu przyjdzie jej skonfrontować się ze wszystkim, od czego uciekła osiem lat temu – przede wszystkim ze swoją młodzieńczą miłością, Burakiem. Porzucony przed laty ówczesny narzeczony traktuje ją dziś chłodno, ale Damla czuje, że wciąż jej na nim zależy. Uwikłany w emocjonalny trójkąt mąż Damli, Kevin, odkrywa, że imię ich przyszłego syna, Burak, nie jest jednak wyrazem hołdu dla Baracka Obamy, jak twierdziła jego żona… Romantyczny dramat o niespodziewanym powrocie do korzeni i echach pierwszej miłości.

Źródło: wff.pl

About Hanna Toboła

KOMENTARZE