Home / Bałkany / Czarnogóra / Financial Times o korupcji i drodze Czarnogóry do UE

Financial Times o korupcji i drodze Czarnogóry do UE

Traktat akcesyjny Chorwacji jest gotowy do zatwierdzenia, więc UE skoncentrowała się na grupie pozostałych krajów z regionu Bałkanów Zachodnich. Wydawać by się mogło, że najłatwiejszym do akcesji będzie kraj najmniejszy, jednak proces przyłączenia Czarnogóry może nie być taki prosty – pisze na swoim blogu „Beyondbricks” Neil MacDonald.

W artykule pt. „Czarnogóra – pukanie do drzwi UE”, który został opublikowany na stronie Financial Timesa Macdonald podkreśla, że problemy z korupcją w Czarnogórze szczególnie utrudnią przystąpienie do UE i cały jego proces, bez względu na powzięte kroki w celu ukrócenia tego procederu w świecie polityki i biznesu.

– To może być dla Czarnogóry ciężkie do przełknięcia, kraj z mniej niż 700 tys. mieszkańców, który wyjątkowo nie słynie z politycznych kłopotów w regionie, nie ma żadnych poważnych sporów ze swoimi sąsiadami ani z państwami członkowskimi UE. Ale cokolwiek zrobiłaby Czarnogóra, aby polepszyć swoją sytuację, proces potrwa i tak co najmniej kilka lat, zwłaszcza biorąc pod uwagę największe problemy kraju poruszane przy stole obrad – stwierdził MacDonald.

Zaznacza również, że raport Komisji Europejskiej zwraca uwagę na zorganizowaną przestępczość, korupcję, związki polityki z wymiarem sprawiedliwości, ale także na Czarnogórę jako centrum małych, byłych jugosłowiańskich republik, gdzie każdy zna każdego, i w środowisku biznesowym, i kryminalnym.

– Krytyczne głosy na temat Czarnogóry, która odłączyła się od Serbii na drodze pokojowej dzięki referendum przeprowadzonemu w 2006 roku, zasadzają się na problemie przemytu papierosów i praniu brudnych pieniędzy – napisał MacDonald i dodał, że raport pokazuje, że Czarnogóra poczyniła postępy w tej kwestii, jeśli chodzi o polityków rządowych, jednak nasuwa się pytanie, jak sprawić, by ta tendencja miała swoją kontynuację na niższych szczeblach.

 

Tekst: vijesti.me, blog.ft.com, tłum. i red. Natalia Wysocka

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE