Home / Bałkany / Bułgaria / Flaga Bułgarii po raz pierwszy na biegunie południowym

Flaga Bułgarii po raz pierwszy na biegunie południowym

źródło-blitz.bg

 

We wtorek 8 stycznia, do Bułgarskiego Instytutu Antarktyki (BAI) dotarła wiadomość, że prof. Christo Pimpirew, który wziął udział w międzynarodowej ekspedycji poświęconej 100. rocznicy zdobycia bieguna południowego przez Roalda Amundsena i Roberta Scotta, dotarł na najbardziej wysunięty punkt na Ziemi, gdzie bułgarska flaga zawisła po raz pierwszy.

Profesor Pimpirew wraz z mongolskim profesorem Lhamsurenem Dugerżawem, 29 grudnia 2012 r. wyruszył w trasę wiodącą przez Sofię, Frankfurt, Santiago De Chile, Punta Arenas aż do bieguna południowego.

Obecnie Pimpirew z Dugerżawem wracają do obozu Union Glacier, usytuowanego u podnóża najwyższego szczytu Antarktydy, Masywu Vinsona (4 892 m n.p.m.). Na środę zaplanowany jest powrót do Punta Arenas.

W okresie od 1993 do 2013 w Bułgarii zorganizowano 21 wypraw na Antarktydę. W zeszłym roku Bułgaria realizowała projekt, mający na celu zbadanie jak globalne ocieplenie wpływa na populację fok.

 

Źródło: novinite.bg, dnes.dir.bg, blitz.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE