Home / Patronat / Folkowe Granie w Łykendzie MEGITZA – Bałkany Folk Rock’n’Roll (2.12.12)

Folkowe Granie w Łykendzie MEGITZA – Bałkany Folk Rock’n’Roll (2.12.12)

Megitza Quartet to zespół world music Małgorzaty Babiarz, pochodzacej z Podhala artystki, która przez kilkanaście lat rozwijała swoją karierę muzyczną w USA. W lecie 2012 roku wróciła do kraju z dwoma nowymi płytami – „Legenda” i „Megitza”.

Muzyka Megitzy zainteresowała fanów naszej bałkańskiej Dikandy i węgierskiej nowoczesnej Mitsoury. Artystka w swoich kompozycjach, opartych częściowo na oryginalnych melodiach bałkańskich i podhalańskich, prezentuje muzykę różnych kultur. Jednak promujący album „Megitza” utwór „Beauty Rumelaj” teledysk doskonale pokazał stosunek Małgosi do jej góralskiego dziedzictwa. Klip powstał w zimie, w pięknej tatrzańskiej scenerii.

Megitza śpiewa i gra na kontrabasie, a jej muzyka jest dynamiczna, tętniąca życiem i energią. Dzięki nawiązaniom do tradycyjnych melodii, przy jednoczesnym oparciu o nowsze gatunki, jednoczy słuchaczy młodych i starszych. „Namiętny rytm i porywający serce śpiew” – tak artystkę scharakteryzowało New City Music (Chicago). Z kolei Osvaldo Golijov, kompozytor, zwycięzca nagrody Grammy, stwierdził: „Nie ma nic bardziej zaskakującego, niż bycie świadkiem reinkarnacji duszy starego proroka w głosie młodej artystki”.

W 2008 roku Megitza wydała debiutancką płytę „Boleritza”, o bardziej „źródłowym” brzmieniu, na której gościnnie wystąpił między innymi światowej sławy wirtuoz skrzypiec, Roby Lakatos. Cztery lata później, podczas koncertów w Polsce, Niemczech, Austrii i Szwajcarii promowała dwa kolejne albumy – „Megitza” i „Legenda”.

Czteroletnia współpraca z chicagowskimi muzykami Andreasem Kapsalisem (gitara), Jamie Gallagherem (perkusja) oraz Markiem Lichotą (bayan), zaowocowała setkami koncertów i występami na znacznych festiwalach w USA. W Chicago zespół Megitzy występował u boku znanych i cenionych grup z Polski – ikony podhalańskiej kultury muzycznej, Trebunie-Tutki, czy prężnie rozwijającego się zespołu nowej muzyki góralskiej – JazGot.
Od września 2012 roku Małgorzata Babiarz koncertuje z nowym, polskim zespołem:

Małgorzata Babiarz – wokal, kontrabas

Jakub Mietła – akordeon

Jarosław Dzień – gitara

Damian Niewiński – perkusja

 

Wideo:

„Beauty Rumelaj”

„What I Desire”

 

Więcej informacji na www.megitza.com

Facebook: http://www.facebook.com/events/122806227873694/

2.12.12, godz. 20.00 Klub Muzyczny Łykend, Podwale 37/38 Folkowe Granie w Łykendzie 

MEGITZA – Bałkany Folk Rock’n’Roll

 

bilety: 25 zł – przedsprzedaż, 30 zł – w dniu koncertu

About Maria Reptowska

KOMENTARZE