Home / Gospodarka / Forbes zachęca do inwestycji w Serbii

Forbes zachęca do inwestycji w Serbii

SRBIJA FORBS POSETA

– Myślę, że Serbia jest wspaniałym miejscem do inwestycji, macie dużo wykształconych i zmotywowanych ludzi – powiedział Christopher Forbes, członek zarządu wydawnictwa biznesowego Forbes Publishing Company. W środę (27 marca br.) Forbes zakończył kilkudniową wizytę w Serbii, gdzie przyjechał na zaproszenie premiera Ivicy Dačicia.

Według Forbesa mocnymi sektorami Serbii, w których warto inwestować są: telekomunikacja, energetyka, a także przemysł motoryzacyjny. Dobrym momentem na przyciągnięcie inwestorów do kraju będzie członkostwo Serbii w Unii Europejskiej. Zanim jednak to nastąpi Serbia powinna pokazać, że jest atrakcyjnym i przyjaznym krajem dla zagranicznych inwestorów. Amerykański biznesmen twierdzi, że Serbia swoje atuty mogłaby pokazywać nie tylko na stronach magazynu „Forbes”, ale także na kartkach takich renomowanych pism jak „Wall Street Journal, „ Bloomberg” czy „Economist”. Kluczową sprawą wydaje się poprawienie wizerunku Serbii na świecie.

Niestety mimo wielu ciepłych słów i pozytywnych opinii na temat przyjaznego nastawienia Serbów do zagranicznych inwestorów, Christopher Forbes nie mógł obiecać, że na rynku prasy pojawi się serbskie wydanie magazynu „Forbes”. Na razie serbscy biznesmeni będą musieli zadowolić się internetową prenumeratą anglojęzycznej wersji czasopisma.

Christopher Forbes w takcie swojej wizyty spotkał się prezydentem Serbii Tomislavem Nikoliciem, wicepremierem Aleksandrem Vučiciem i ministrem finansów i gospodarki Mladjanem Dinkiciem, rozmwaiał także z przedstawicielami firm Telekom Srbija, Elektroprivreda Srbija i Fiat Automobil Srbija oraz z Patriarchą Serbii – Irinejem. Podczas wizyty amerykański biznesmen odwiedził m.in. cerkiew św. Sawy w Belgradzie, Beli dvor oraz Bibliotekę Narodową. Forbes od Ivicy Dačicia dostał do swojej kolekcji obrazów popularną serbską ikonę z wizerunkiem „Białego Anioła”. Serbska władza liczy na to, że pozytywne opinie Forbesa wpłynął na wizerunek kraju za granicą i zwrócą uwagę zagranicznych inwestorów, by ci zaczęli poważnie myśleć o wprowadzaniu swoich produktów i usług na serbski rynek.

 

Źródło: tanjug.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE