Home / Bałkany / Macedonia / Francuscy eksperci będą uczyć Macedończyków jak negocjować z UE
Macedonia - UE

Francuscy eksperci będą uczyć Macedończyków jak negocjować z UE

Ruszają szkolenia dla macedońskich urzędników państwowych dotyczące sposobów skutecznych negocjacji o członkostwo w Unii Europejskiej. Podczas pierwszych zajęć nacisk będzie położony przede wszystkim na poznanie zasad, etapów i sposobu prowadzenia rozmów, a kolejne będą coraz bardziej szczegółowe i będą odnosiły się do poszczególnych segmentów i zagadnień.

- Szkolenia te są skierowane do urzędników służby cywilnej i mają na celu umożliwienie im jak najlepszego zrozumienia, w jaki sposób zarządza się europejską dokumentacją oaz w jaki sposób są prowadzone rozmowy, ponieważ istnieją konkretne pytania, które są zadawane kandydatom, a dotyczą one na przykład środowiska naturalnego oraz turystyki oraz inne zagadnienia, które są tak kompleksowe, że aby skutecznie negocjować, należy mieć naprawdę dużą wiedzę, wyjaśniła Pani Ambasador Francji w Macedonii, Lorens Oer, która wraz z Wicepremierem ds. Europejskich, Fatimirem Besimi, zainaugurowała w dniu dzisiejszym cykl szkoleń na temat zasad i technik negocjacji o przystąpienie do Unii Europejskiej.

Podkreśliła, że szkolenia te są dodatkowym wkładem do współpracy dwustronnej pomiędzy Francją i Macedonią, która z roku na rok coraz bardziej się zacieśnia, a Francji zależy, aby Macedonia była dobrze przygotowana do rozmów w sprawie akcesji do Unii Europejskiej.

Wicepremier Besimi podkreślił, że wiedza, która zostanie udostępniona podczas kursu, jest bardzo ważna, zwłaszcza, w tym okresie, gdy Macedonia utrzymuje dialog z urzędnikami wysokiego szczebla UE.

Źródło: kapital.mk, dnevnik.com.mk

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE