Home / Bałkany / Chorwacja / Francuzi kupią chorwacki Instytut Immunologii?

Francuzi kupią chorwacki Instytut Immunologii?

Instytut Immunologii [Immunološki zavod – IMZ], najstarszy producent leków immunobiologicznych w tej części Europy i jedno z najważniejszych przedsiębiorstw w Chorwacji zbankrutuje, jeśli rząd nie udzieli mu gwarancji państwowej pozwalającej uzyskać kredyt naprawczy w wysokości 43 mln HRK. Instytut zadłużony jest na sumę 10 mln EUR.

Planowane są zmiany w zatrudnieniu i wynagrodzeniach. Z obecnie zatrudnionych 325 osób ponad 70 osób odejdzie. Część z nich zostanie zwolniona, a część przejdzie na emeryturę. Kolejne 80 osób stanowi nadwyżkę personelu. Wynagrodzenie wszystkich zatrudnionych osób spadnie o 20%.

Kupnem Instytutu zainteresowana jest francuska firma Genera, będąca własnością Marijana Hanžekovicia, znanego chorwackiego adwokata, której przedstawiciele zapoznali się już z dokumentacją Instytutu.

Właścicielami Instytutu Immunologii są: Chorwacki Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych [HZZO] – 44%, Chorwacki Zakład Ubezpieczenia Rentowego [HZMO] – 14%, Chorwacki Fundusz Prywatyzacyjny [HFP] – 14% oraz drobni akcjonariusze – 28%.

- To prawda, Genera była już w Instytucie. Powiem otwarcie: rozmawialiśmy o wspólnej produkcji szczepionek. My mamy szczepy bakterii, a oni lepszą sieć handlową. Porozumienie byłoby korzystne dla nas, gdyż stworzyłoby nam warunki do dalszej pracy i dla nich, ponieważ marka Instytutu jest znana i ceniona na całym świecie – powiedział dyrektor Instytutu Davorin Gajnik.

Źródła:  jutarnji.hr, poslovni.hr, seebiz.eu

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE