Home / Bałkany / Chorwacja / Francuzi poznają Chorwację

Francuzi poznają Chorwację

Przy pomocy jakich dzieł, jakich dziedzin sztuki czy sportu można by przedstawić obcokrajowcowi Chorwację? Przez ostatnich kilka miesięcy chorwackie Ministerstwo Kultury próbowało odpowiedzieć na to pytanie, przygotowując bogaty program Festiwalu Chorwacji we Francji, który odbędzie się jesienią tego roku.

Idea Festiwalu narodziła się wraz z podpisaniem w 2010 roku chorwacko-francuskiego partnerstwa, które miało na celu umocnienie stosunków obu krajów. Po prawie trzech latach przygotowań odbędzie się we Francji Festiwal Chorwacji, który będzie częścią wydarzeń francuskiego Sezonu Kulturalnego.

Sezony kulturalne odbywają się od 1985 roku. Przy tej okazji wybrany kraj prezentuje się francuskiej publiczności poprzez różne wydarzenia, jakie mają miejsce w Paryżu i w innych miastach. Warto wspomnieć, że Chorwacja jest pierwszym krajem Europy Południowo-Wschodniej, z którym Francuzi zapoznają się w ten oto sposób.

Podczas festiwalu Chorwacja zaprezentuje się mieszkańcom Francji z różnych stron, przedstawiając swą architekturę, design, malarstwo, muzykę, literaturę, turystykę, gospodarkę oraz sport – zapowiedziała minister kultury Andrea Zlatar Violić. Wspomniała też, jak ważny jest czas, w którym odbędzie się festiwal – to rok ratyfikacji umowy w sprawie przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej.

Jérôme Pasquier, ambasador Francji w Chorwacji, wyraził swoje zadowolenie z powodu festiwalu, podkreślając, że Francuzi od dawna interesują się Chorwacją, o czym świadczy liczba francuskich turystów odwiedzających co roku ten kraj.

Na realizację festiwalu zostały przeznaczone dwa fundusze – powiedział wiceminister kultury Berislav Šipuš. Jeden, w wysokości 200 tys. EUR, który ma pokryć wydatki związane z komunikacją i drugi, 300 tys. EUR, który pokryje koszty produkcji. Chorwacja i Francja współfinansują całe przedsięwzięcie, którego całkowity koszt wyniesie około 1 mln EUR – powiedział chorwacki wiceminister kultury.

Festiwal nosi nazwę „Croatie, la voici – festival de la Croatie en France!” [Chorwacja, tutaj – Festiwal Chorwacji we Francji]. Logo i nazwa wydarzenia są wspólnym dziełem Urzędu Komunikacji przy Instytucie Francuskim oraz grupy projektantów: Iry Payer, Mašy Poljanca i Andro Giunnio.

Stosunkowo skromna nazwa festiwalu pozwoliła na silniejszy akcent graficzny materiałów promujących – powiedziała Ira Payer. I tym razem, jak w wielu innych przypadkach, projektanci postawili na zabawę motywem czerwono-białej szachownicy, czyli elementu stanowiącego herb Chorwacji.

Najważniejszy jest jednak program festiwalu. Największym projektem jest wystawienie rzeźby „Chorwackiego Apoksiomena” w paryskim Luwrze. Wydobyta w 1999 roku z morza, niedaleko wyspy Mali Lošinj, rzeźba stanie w najczęściej odwiedzanym miejscu w muzeum. Oczekuje się, że obejrzą ją ponad dwa miliony zwiedzających.

W muzeum w Cluny zostanie zaprezentowana wystawa sztuki średniowiecznej, która ukaże francuskiej publiczności przekrój chorwackiej twórczości od IX do XIV wieku.

Muzeum MAC/VAL będzie należeć do sceny sztuki współczesnej, którą prezentować będą prace Sanji Iveković (obecnie wystawia swoje prace w nowojorskim MoMA) i Igora Eškinje. W Palais de Tokyo samodzielną wystawę przygotowuje Damir Očko, jeden z uczestników tegorocznej wystawy t-htnagrada@msu.hr. Do Paryża wybiera się także z wystawą światowej sławy Muzeum Zerwanych Więzi [Museum of Broken Relationships], choć nie jest to jeszcze potwierdzone.

W dziedzinie literatury prezentacja chorwackiego dorobku literackiego rozpocznie się od Marina Držicia, nie zabraknie też Miroslava Krležy. Szczególny akcent położono także na nowe przekłady chorwackich dzieł na francuski, i odwrotnie.

W teatrze La Comedie Francaise będą czytani chorwaccy dramatopisarze. Z programu muzycznego festiwalu ważny jest występ zagrzebskich solistów pod kierownictwem Marca Coopeya oraz Chorwacki Weekend w Radio France.

Oprócz wymienionych wydarzeń Francuzi będą mięli okazję zapoznać się z filmem chorwackim, filmem eksperymentalnym, teatrem, tańcem współczesnym. Więcej informacji na temat Festiwalu Chorwacji we Francji należy oczekiwać w ciągu najbliższych tygodni.

Tekst: tportal.hr, tłum. i red. Sylwia Cerecka

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE