Home / Gospodarka / Energetyka / Gaz w Serbii na razie bez podwyżek

Gaz w Serbii na razie bez podwyżek

Gaz w Serbii nie podrożeje, wbrew podwyżkom cen tego surowca na świecie, oświadczył dyrektor generalny „Srbijagas” Dušan Bajatović, dodając że jest to zasługa preferencyjnej umowy z Rosją.
Na podstawie wspomnianego przez Bajatovicia porozumienia, „Srbijagas” otrzymał od rosyjskiego dostawcy 12-procentowy rabat, który uchronił serbskich odbiorców przed drastycznymi podwyżkami cen gazu. Ze względu na zbliżający się koniec obowiązywania wynegocjowanych warunków, rozmowy o zawarciu nowej umowy z Rosjanami zostaną podjęte w drugiej połowie lutego br., tak aby konsumentom w Serbii zagwarantować stabilność cen tego surowca.
Jak zapowiada Bajatović, do końca marca powstanie draft nowej, długoterminowej (tj. dziesięcioletniej) umowy z Rosją na dostawy gazu. Po ostatecznej weryfikacji przez przedstawicieli obu państw, zostanie otwarta do podpisu.
Wciąż trwają negocjacje z Węgrami ws. zmniejszenia opłat za tranzyt rosyjskiego gazu do Serbii przez ich terytorium. „Srbijagas” nie wyklucza zwrócenia się do Centrum Arbitrażowego przy Izbie Handlowej w Zurychu jeśli nie dojdzie do porozumienia z władzami w Budapeszcie. Możliwość obniżenia opłat przesyłowych dają Serbii europejskie dyrektywy.

 

Źródło: rts.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE