Home / Bałkany / Czarnogóra / Gaz ziemny będzie transportowany przez Czarnogórę
TAP euroasiaindustry.com

Gaz ziemny będzie transportowany przez Czarnogórę

Decyzja grupy Shah Deniz w sprawie wyboru trasy TAP-IAP do transportu gazu ziemnego z ogromnego złoża gazu na dnie Morza Kaspijskiskiego u wybrzeży Azerbejdżanu ma ogromne znaczenie dla Czarnogóry.

Dzięki temu, stworzone zostaną warunki dla gazyfikacji Czarnogóry, a przemysł zyska możliwość zaopatrzenia się w tanie źródło energii, które jest jednocześnie ekologicznie czyste.    Przypominamy, że Czarnogóra znajduje się w korytarzu objętym projektem TAP-IAP. Trans Adriatic Piplane (TAP) z Turcji jest gazociągiem o długości 520 km, który będzie transportować gaz ziemny z Azerbejdżanu, przez Grecję, Albanię, Adriatyk do południowych Włoch i dalej do Europy Zachodniej. Projekt ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa dostaw, jak i dywersyfikację dostaw gazu na rynek europejski.

TAP to konsorcjum składające się z europejskich liderów energetycznych takich jak szwajcarskie EGL, norweski Statoil (każde z nich jest posiadaczem 42,5% udziałów), czy niemiecki E.ON Ruhrgas, który posiada 15% udziałów.

Czarnogóra podpisała MoUC (Memorandum o Zrozumieniu i Współpracy) z konsorcjum TAP, którego celem jest zbadanie możliwości dla rozwoju rynku gazu ziemnego, zwiększenie oferty i dywersyfikacji w Europie Południowo-Wschodniej.

Projekt IAP (Jadrańsko Joński Gazociąg) dąży do połączenia istniejącego i planowanego systemu transportowego Republiki Chorwacji przez Czarnogórę i Albanię z systemem TAP. Całkowita długość gazociągu od Splitu (Chorwacja) do Fiera (Albania) wynosi 516 km. Czarnogóra podpisała MoUC na budowę IAP i odgrywa aktywną rolę w organie administracyjnym, którego zadaniem jest międzypaństwowa koordynacja i  monitorowanie realizacji projektu.

Źródło:portalanalitika.me

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE