Home / Gospodarka / Energetyka / Gazociąg Południowy będzie przebiegał przez Słowenię

Gazociąg Południowy będzie przebiegał przez Słowenię


Słowenia i Rosja w czasie dwudniowej wizyty Janeza Janšy w Moskiwe ostatecznie potwierdziły inwestycję w słoweńską część Gazociągu Południowego. Premierzy obu państw wyrazili również chęć dalszej współpracy.

Prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksej Miller, dyrektor spółki Plinovodi Marjan Eberlinc i zastępca dyrektora spółki Plinovodi Sarah Jezernik, w obecności Janeza Janšy i premiera Rosji Dymitra Miedwiediewa podpisali porozumienie, które stanowi ostateczne potwierdzenie budowy słoweńskiej części Gazociągu Południowego.

– To oznacza, że Słowenia znajduje się na energetycznym skrzyżowaniu Europy, mam na myśli przede wszystkim infrastrukturę gazową, dlatego też z tego punktu widzenia ten podpis ma duże znaczenie, nie tylko dla spółki Plinovodi, ale również dla całej Słowenii – powiedział Eberlinc. Budowa ponad 2.500 kilometrów Gazociągu Południowego, który będzie transportował gaz z Rosji przez Bułgarię, Serbię, Węgry i Słowenię do Włoch, rozpocznie się już w przyszłym miesiącu, a jej zakończenie przewiduje się na rok 2015.

W Słowenii budowa rozpocznie się w 2014 roku. Wkład Słowenii w tę inwestycję wyniesie miliard euro. Trasa słoweńskiej części gazociągu, według prezesa Gazpromu, wyniesie 266 kilometrów, a średnica rur 1,2 metra, na terenie Słowenii powstaną również dwie stacje kompresyjne.

Ponadto Janša i Miedwiediew w czasie spotkania w Moskwie ocenili współpracę między państwami jako bardzo dobrą i wyrazili cieć jej dalszego rozwoju. – Potrzebujemy nowych inwestycji – mówił Jansa i podkreślał, że Słowenia ma dobre doświadczenia inwestycyjne z Rosją i liczy na takie również w przyszłości.

Źródło: rtvslo.si

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE