Home / Gospodarka / Energetyka / Gazprom Nieft chce kupić stacje OMV w Chorwacji i Bośni

Gazprom Nieft chce kupić stacje OMV w Chorwacji i Bośni

Gigant naftowy i największy na świecie wydobywca gazu ziemnego – Gazprom, a dokładniej jego spółka-córka Gazprom Nieft, to kolejny po Zarubeżnieftie rosyjski koncern, który wyraził chęć zakupu sieci stacji paliw austriackiej spółki OMV w Chorwacji i Bośni. Wiadomość tę potwierdził wiceprezes Gazprom Nieft, Wadim Jakowlew. Podkreślił zainteresowanie projektami zapewniającymi wartość dodaną jego spółki oraz fakt, że reprezentowany przez niego koncern ma zdolność sfinansowania akwizycji.

Austriacki OMV przed dwoma miesiącami ogłosił plan wycofania się z chorwackiego i bośniackiego rynku detalicznego przewidujący sprzedaż 63 stacji benzynowych w Chorwacji (około 13% udziału w tamtejszym rynku) oraz 28 w Bośni i Hercegowinie (8% udziału w rynku), których wartość trudno jest wycenić. Władze OMV oświadczyły jedynie, że rezygnują z posiadania stacji na Bałkanach, ponieważ dążą do możliwości dysponowania miliardem EUR z wyprzedaży mniej rentownych aktywów.

Przedstawiciele Zarubeżnieftu w styczniu 2012 r. złożyli swoją ofertę, w ramach której mieliby zainwestować ponad miliard EUR w rozbudowę chorwackiej infrastruktury naftowej. Ich nowy rywal w walce o przejęcie sieci stacji OMV – Gazprom Nieft, już kontroluje największy serbski koncern naftowy NIS, więc ekspansja na rynek chorwacki wydaje się być kolejnym krokiem prowadzącym do powiększenia wpływów tej rosyjskiej spółki na Bałkanach.

 

Tekst: bloomberg.com, cro.time.mk, index.hr, poslovnipuls.com, tłum. i red.: Magdalena Pazdańska

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE