Home / Gospodarka / Energetyka / Gazprom rozważa dostawy gazu do Grecji

Gazprom rozważa dostawy gazu do Grecji

W trakcie wtorkowej wizyty wiceprezesa Gazpromu, Aleksandra Miedwiediewa, w Atenach, Rosja potwierdziła swój udział w rozwoju greckiej energii.

Aleksander Miedwiediew spotkał się w Atenach, we wtorek, 28 lutego z greckim Ministrem ds. Środowiska, Energii oraz Zmian Klimatycznych Jorgos Papakonstantinu, a także z prezesem państwowej firmy DEPA, Harrym Sachinisem i prezesem Prometheus Gas Dimitrisem Kopeluzosem. W trakcie rozmów poruszono kwestię przesyłu gazu ziemnego poprzez Grecję i planowanej prywatyzacji Publicznego Przedsiębiorstwa Gazowego (DEPA) i Operatora Sieci Gazowej (DESFA).

Grecja otrzymuje gaz ziemny od Rosji za pomocą rurociągów położonych na terytorium Rumunii i Bułgarii. Kontrakt, który wygasa w 2016 roku, przewiduje dostawy w wysokości 2,8 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Miedwiediew zwrócił uwagę na zwiększenie popytu dostaw gazu ziemnego w okresie zimowym i proponował dodatkowe dostawy.

Wagę ustaleń podkreślają ostatnie problemy Greków z dostawami tureckimi [patrz więcej: http://balkany.vdl.pl/turcja-gaz-poplynal-do-grecji – przyp.red.]

Tekst : ekathimerini.com

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE