Home / Gospodarka / Energetyka / Gazprom wchodzi na rynek paliw w Bułgarii

Gazprom wchodzi na rynek paliw w Bułgarii

Gazprom Nieft, jedyny dostawca gazu ziemnego w Bułgarii, należący do rosyjskiego państwowego koncernu Gazprom, wszedł na rynek detaliczny paliw w Bułgarii. Jego aktualnym celem jest 8-procentowy udział w tutejszym rynku. Firma rozpoczęła swą ekspansję poprzez spółkę zależną – serbski NIS (Naftna Industrija Srbije), która została zarejestrowana w Bułgarii pod koniec sierpnia i podpisała już pierwsze kontrakty na zakup kilku pomniejszych stacji benzynowych. Sprzedającymi są firmy „Gerija”, „Ir Maks”, „B Pljus” „Gand Oil”, „Tim Oil”, „Arena – I.T.” i dwóch biznesmenów Krasimir Georgiew i Teodora Jordanowa – ogłosiła dzisiaj Komisji Ochrony Konkurencji. Stacje te znajdują się w Sofii, Harmanli i Kałotinie, przy przejściu granicznym z Serbią.
„NIS Petrol” ma już własną administracją, a jego menedżerem jest Serb Srdjan Bošnjaković, były dyrektor generalny NIS.
Według przewodniczącego Stowarzyszenia Ropy i Gazu w Bułgarii Andreja Wełczewa, celem NIS jest zdobycie 8% udziału w rynku i uzyskanie pozycji czwartego według sprzedaży gracza na rynku, wyprzedzając greckie stacje „Eko”, które mają 7% udział w bułgarskim rynku.
Plany te jednak nie zostaną zrealizowane bez przejęcia co najmniej jednej z pomniejszych sieci stacji benzynowych w kraju. – Przy zakupie tylko małych podmiotów nie da się osiągnąć podobnego celu – twierdzi Wełczew.
Najbardziej prawdopodobnym sprzedawcą jest sieć stacji „Petrol”, która ze względu na trudną sytuację finansową (zobowiązania na ok. 100 mln euro za obligacje), firma pilnie potrzebuje pieniędzy. Zarząd „Petrol” kilkakrotnie przyznawał, że odbył rozmowy z przedstawicielami „Gazprom Nieft”, jednak konkretna oferta nie została im przedstawiona.

Tekst: capital.bg, tłum. i red. Ł.F.

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE