Home / Gospodarka / Energetyka / Gazprom zamierza podbić chorwacki rynek

Gazprom zamierza podbić chorwacki rynek

Rosyjska państwowa spółka naftowa Gazprom zamierza w styczniu otworzyć swój oddział w Zagrzebiu i jednocześnie aktywnie włączyć się w konkurencję na chorwackim rynku – podaje portal Večernji list. Jednak rosyjska spółka nie zamierza poprzestać na tym; zainteresowana jest również wzięciem udziału w różnych projektach przemysłowych i energetycznych, zwłaszcza takich, w których gaz jest wykorzystywany jako źródło energii albo surowiec do produkcji. Chodzi przede wszystkim o petrochemię i elektroenergetykę.

– Wierzymy, że możemy zaoferować w Chorwacji cenę gazu znacznie niższą od obecnej. Cena taka stałaby się motorem napędowym licznych projektów modernizacji i rozwoju obiektów elektroenergetycznych, które do tej pory były uważane za nieopłacalne – powiedział przedstawiciel firmy.

Oddział w Zagrzebiu miałby podlegać firmie Gazprom Schweiz, zajmującej się handlem azjatyckim gazem, przede wszystkim pochodzącym z Afganistanu, co oznacza, że dostawy gazu nie byłyby związane z długoterminową umową, jaką zazwyczaj oferuje Gazprom.

W przyszłym roku zostanie zniesiony zestaw regulowanych cen gazu, co sprawi, że zniesiony zostanie monopol Iny i ceny staną się bardziej konkurencyjne. Przedstawiciele Gazpromu zapewniają, że zamierzają zaoferować ceny niższe od dotychczasowych, ale nie zamierzają działać bez porozumienia z innymi dystrybutorami.

Źródło: vecernji.hr, poslovni.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE