Home / Bałkany / „Gdyby nie imigracja, kandydowałbym na prezydenta Chorwacji”
24sata.hr
24sata.hr

„Gdyby nie imigracja, kandydowałbym na prezydenta Chorwacji”

Cztery dni przed kolejną turą prawyborów w Stanach Zjednoczonych odbyła się debata wśród kandydatów Partii Republikanów, której głównym tematem była imigracja do USA. Donald Trump zaskoczył publiczność mówiąc o nienawiści muzułmanów do Stanów Zjednoczonych.

– Mamy poważny problem dotyczący nienawiści. Ogromnej nienawiści – stwierdził Trump, który wcześniej apelował o wprowadzenie tymczasowego zakazu wjazdu do USA dla muzułmanów. Jego kontrkandydaci Ted Cruz, Marco Rubio i John Kasich podkreślali, że Stany Zjednoczone powinny utrzymywać dobre stosunki z krajami muzułmańskimi, aby skutecznie walczyć z państwem islamskim.

– Gdyby nie imigracja, możliwe, że startowałbym dziś w wyborach na prezydenta Chorwacji – powiedział Kasich, którego matka jest Chorwatką, a ojciec Czechem. Sam siebie określa zarówno jako Chorwata, jak i Czecha.

Dziennik „The Washington Post” zażartował, że jednym z wygranych tej debaty jest prezydent Chorwacji, Kolinda Grabar-Kitarović. – Dzięki słowom Kasisha, wygooglowałem nazwisko chorwackiej prezydent i myślę, że nie jestem jedyny – pisze dziennikarz WP, Chris  Cillizza.

Kasich jest gubernatorem Ohio, gdzie wygrał prawybory, natomiast w wyścigu po nominację republikańską zajmuje czwarte miejsce. Prowadzi Donald Trump, który do tej pory zdobył 673 głosy delegatów.

W prawyborach, które odbyły się 15 marca w stanach Floryda, Illinois, w Karolinie Południowej i w Missouri wygrał Donald Trump. Trzeci w wyścigu po nominację, Marco Rubio tego samego dnia po porażce w swoim rodzimym stanie, czyli na Florydzie zawiesił swoją kampanię.

Najbliższe prawybory odbędą się 22 marca w stanach Arizona i Utah oraz na archipelagu wysp Samoa.

Ogłoszenie oficjalnego kandydata Partii Republikańskiej nastąpi na konwencji ogólnokrajowej w lipcu br. Wybory na prezydenta Stanów Zjednoczonych odbędą się w listopadzie.

źródła: indeks.hr, jutarniji.hr 

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE