Home / Bałkany / Bułgaria / Gmina Kazanłyk centrum eko-energii w Bułgarii

Gmina Kazanłyk centrum eko-energii w Bułgarii

W poniedziałek we wsi Czerganowo w gminie Kazanłyk nastąpiło oficjalne otwarcie 25-cio megawatowej elektrowni fotowoltaicznej o łącznej powierzchni 600 ha. Głównymi inwestorami jest BCI Cherganovo, spółka-córka chińskiego przedsiębiorstwa H Wang Venture Swiss Holding. Koszt inwestycji to 61 285 472 EUR.

Na otwarciu zjawiła się specjalna delegacja z Chin, w skład której weszli m.in.:  dyrektor Chińskiego Banku Rozwoju (KNBR) Ueynong Zong i wiceprezes spółki Hareon Solar Technology, Luis Liu. W imieniu całej gminy Kazanłyk podziękowania chińskim inwestorom, a także mieszkańcom wsi za przekazanie pod budowę  elektrowni ziemi, złożyła Daniela Koewa, zastępca burmistrza Kazanłyku.

– Bułgaria to pierwsze miejsce poza granicami Chin, w którym nasza firma wybudowała elektrownię – podkreślał Liu. – Bank KNBR jest jednym z największych w Chinach, dlatego stał się naszym partnerem inwestycyjnym. Nie wykluczamy dalszej współpracy – dodał.

Hareon Solar Technology jest spółką z kapitałem o wartości 1.5 mld USD. Obecnie jest ona inwestorem przy budowie 4 innych elektrowni fotowoltaicznych w Bułgarii.

Źródła: kazanlak.bg, economynews.bg 

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE