Home / Bałkany / Serbia / Gorąca atmosfera wokół Parady Równości. W Belgradzie zaatakowany został młody Niemiec
LGBT - blic.rs

Gorąca atmosfera wokół Parady Równości. W Belgradzie zaatakowany został młody Niemiec

Na 28 września ustalony został termin tak zwanej Parady Dumy (Prajd) w Belgradzie – ogłosili kilka dni temu jej organizatorzy podczas konferencji prasowej. Jego uczestnicy mają przemaszerować od siedziby serbskiego rządu do budynku Parlamentu. Członkowie komitetu organizacyjnego przypominają, że mimo zeszłorocznego zakazu manifestacji, odbyła się ona (w mniejszej, co prawda, skali), i wbrew obawom władz, nie doszło do niebezpiecznych incydentów. Po raz pierwszy też organizatorzy mogli liczyć na finansową pomoc państwa, a konkretnie Ministerstwa Kultury. Parada jednak, po raz kolejny stoi pod znakiem zapytania. Mimo że do odpowiednich organów władzy wpłynęły we właściwym terminie wszystkie konieczne wnioski, organizatorzy wciąż nie otrzymali zgody. Członkowie różnych organizacji osób LGBT zaprosiły na spotkanie w tej sprawie poszczególnych ministrów i przedstawicieli władzy.

Międzynarodowa konferencja o prawach mniejszości seksualnych odbyła się 12 września (również w Belgradzie). Była elementem „Tygodnia Dumy”, czyli ciągu wydarzeń skupionych wokół problemów środowisk LGBT w Serbii. Na konferencji pojawili się rozmaici goście z Europy i Ameryki, poza wykładami i dyskusjami odbyły się projekcje filmów. O tym, że zezwolenie na odbycie się parady będzie dobrym znakiem dla całej Europy, mówił między innymi niemiecki komisarz ds. praw człowieka, Christoph Strässer, oraz minister odpowiedzialna za integrację europejską, Jadranka Joksimović. Oboje opisywali aktualną sytuację jako test na serbską tolerancję i życzliwość, oraz ważny krok w drodze do Unii. Do uczestników konferencji przemawiał także przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. praw człowieka i praw mniejszości, Meho Omerović, który przypomniał, że istniejące prawo tylko w teorii chroni mniejszości seksualne, i wciąż wiele jest do zrobienia w sprawie ich równego traktowania, między innymi na rynku pracy.

Niestety, i tak gorąca debata o organizacji parady, została jeszcze bardziej rozgrzana, kiedy media podały do wiadomości informację o tym, że po konferencji został pobity jeden z jej uczestników. Młody Niemiec został napadnięty przez trzech mężczyzn 13 września rano. 27-latek został ciężko ranny, a następnie przewieziony do szpitala i operowany na oddziale neurochirurgii. Mężczyzna przebudził się i jest świadomy, aczkolwiek jego stan jest ciężki. Policja schwytała sprawców. Rannego odwiedził ambasador Niemiec, Heinz Wilhelm, który podał, że mężczyzna nawet nie pamięta pobicia. Przedstawiciele władz wyrazili współczucie dla poszkodowanego, oraz ocenili, że incydent ten przedstawia zakłamany obraz Belgradu i całej Serbii. Innego zdania są członkowie organizacji pozarządowych, według których przemoc wobec wielu grup w Serbii jest na porządku dziennym. Suzana Paunović, dyrektor Kancelarii ds. praw człowieka i praw mniejszości wyraziła nadzieję, że sprawcy zostaną surowo osądzeni. „Młody człowiek walczy o swoje życie tylko dlatego, że jest odmiennej orientacji seksualnej” powiedziała.

W związku z wydarzeniem doszło do spotkania premiera, Aleksandra Vučicia oraz niemieckiego komisarza ds. praw człowieka, Christopha Strässera. Politycy rozmawiali między innymi o planowanej paradzie. Strässer wyraził nadzieję, że parada odbędzie się, i zostania otoczona specjalną ochroną policji, zwłaszcza w świetle incydentu w Belgradzie. Minister Spraw Wewnętrznych, Ivica Dačić, na pytania dziennikarzy o to, czy manifestacja się odbędzie, nie odpowiedział konkretnie. Jest to uzależnione od względów bezpieczeństwa.

Pobicie młodego uczestnika konferencji jest dla władzy kolejnym powodem, by nie dopuścić do parady, zaś dla organizacji walczących o prawa człowieka – kolejnym argumentem za tym, że parada jest potrzebna. Przedstawiciele środowisk LGBT uważają, że rząd próbuje wywołać atmosferę strachu, i tym samym zamieść problem pod dywan. Do wyrażenia zgody na paradę wzywa także Amnesty International.

Źródła: tanjug.rs, rts.rs, tanjug.rs, danas.rs, pressonline.rs, slobodnaevropa.org

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE