Home / Bałkany / Kosowo / Goran Rakić wygrał wybory w Kosowskiej Mitrowicy
goran rakic b92

Goran Rakić wygrał wybory w Kosowskiej Mitrowicy

Goran Rakić został wybrany na prezydenta miasta w północnej Kosowskiej Mitrowicy – tę wiadomość już w niedzielę wieczorem podawali członkowie Inicjatywy Obywatelskiej „Serbska”, której kandydatem był Rakić. Pokonał on Musę Miftariego, Florenta Azemiego oraz Olivera Ivanovicia.

Według informacji komisji wyborczych w wyborach wzięło udział 5.909 spośród 28.429 zarejestrowanych wyborców. To niewiele ponad 20%. Rzecznik  Inicjatywy Obywatelskiej „Serbska” podał, że Goran Rakić zdobył 2.707 głosów, podczas gdy trzej jego kandydaci otrzymali w sumie 2.436.

– Dziękuję za wsparcie obywatelom, wicepremierowi serbskiego rządu, Aleksandowi Vučiciowi i ministrowi Vulinowi. Moim pierwszym zadaniem w roli prezydenta będzie dążenie do tego by Oliver Ivanović i inni zatrzymani Serbowie zostali wypuszczeni z aresztu by mogli odpowiadać z wolnej stopy. Kolejnym – stworzenie Związku Gmin Serbskich. – powiedział Goran Rakić.

Wiceprzewodnicząca komitetu wyborczego drugiego serbskiego kandydata, Olivera Ivanovicia powiedziała, że Inicjatywa Obywatelska „Serbia, Demokracja, Sprawiedliwość“ (SDP) jest gotowa do współpracy i wyraża nadzieję, że nowo wybrana głowa miasta spełni swoje obietnice wyborcze. Wyznała także, że komitet wyborczy nie mógł liczyć na wiele w sytuacji gdy jego kandydat jest w areszcie. Ksenia Božović dodała też, że według SDP Goran Rakić zwyciężył w atmosferze nieprawidłowości i nacisków.

W przeciwieństwie do niej KFOR uznali, że wybory przebiegły spokojnie i były dobrze zorganizowane. W swoim komunikacie przedstawiciele KFOR-u napisali, że wybory przebiegły bezpiecznie i były dobrze koordynowane a współpraca Eulexu, KFOR-u i kosowskiej policji przebiegła bez zastrzeżeń.

Po podliczeniu głosów Rakić ma 15 dni na to by przejąć mandat i oficjalnie rozpocząć sprawowanie władzy. Do 10 marca powinny się w pełni ukształtować wszystkie struktury nowej władzy.

Źródła: rts.rs, b92.net, danas.rs, b92.net

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE