Home / Polska i Bałkany / Gorenje przenosi produkcję ze Szwecji do Słowenii

Gorenje przenosi produkcję ze Szwecji do Słowenii


Zarząd firmy Aska, spółki zależnej Gorenje, podjął dezycję o przeniesieniu całej produkcji z fabryki znajdującej się w miejscowości Vara w Szwecji do Velenja w Słowenii. Przeniesienie zostanie przeprowadzone w przyszłym tygodniu. W Varze pozostaną wydziały: rozwoju, administracji znaku towarowego i marketingu. W ten sposób Aska zachowa 50 miejsc pracy z ok. 500 istniejących do tej pory. Produkcja w Varze wynosi w przybliżeniu 7% struktury produkcji grupy Gorenje, taką informację podała spółka na stronie internetowej Giełdy w Lublanie (Ljubljanska borza).
Decyzja o przeniesieniu została podjęta przez zarząd Aska na podstawie szczegółowych analiz dotyczących różnych możliwości restrukturyzacji spółki oraz po zakończeniu rozmów z przedstawicielami związków zawodowych. Przeniesienie całej produkcji, oprócz wydziału rozwoju, administracji znaku towarowego i marketingu, okazała się najbardziej optymalną, z ekonomicznego punktu widzenia, opcją.
Proces przeniesienia produkcji z Vary do Velenja będzie przebiegał w dwóch etapach. Produkcja pralek i suszarek zakończy się w Szwecji 31 stycznia 2013, a w kwietniu rozpocznie się w Velenju. Produkcja zmywarek zakończy się w Szwecji 30 czerwca 2013, a we wrześniu rozpocznie się w Velenju.
Grupa Gorenje przejęła szwedzką spółkę Asko w roku 2010. Mimo licznych projektów mających na celu poprawę funkcjonowania spółki, Asko osiąga gorsze wyniki od planowanych. Oprócz tego zwiększa się konkurencja producentów z państw o niskich kosztach, jak również największych graczy, którzy w ostatnich latach zwiększają udział produkcji w państwach o niskich kosztach, natomiast presja na ceny sprzedaży, ze względu na nadwyżki zdolności produkcyjnej oraz warunki gospodarcze, rośnie.

Źródła: delo.si, rtvslo.si

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE