Home / Bałkany / BiH / Gospodarcza współpraca BiH i Polski

Gospodarcza współpraca BiH i Polski

Przedstawiciel Rady Ministrów BiH Vjekoslav Bevanda spotkał się w Sarajewie z delegacją polskich przedsiębiorców pod przewodnictwem polskiego ministra rolnictwa Marka Sawickiego.
W rozmowach uczestniczyło 22 polskich przedsiębiorców z 13 firm oraz 30 przedstawicieli firm bośniackich z branży metalurgicznej, drzewnej i samochodowej, a także energetyki, budownictwa, infrastruktury, rolnictwa i hotelarstwa.

Polską delegację w BiH przyjęli Minister Handlu Zagranicznego i Stosunków Gospodarczych BiH Mirko Šarović, wicepremier Federacji BiH i Minister Rolnictwa, Gospodarki Wodnej i Leśnictwa FBiH Jerko Ivanković Lijanović, Minister Transportu i Komunikacji FBiH Enver Bijedić. W spotkaniach uczestniczyli także Minister ds. Ludzkich Praw i Uchodźców BiH Damir Ljubić, ambasador BiH w Polsce Koviljka Špirić oraz prezes Izby Handlu Zagranicznego BiH Bruno Bojić.

Przedstawiciele obu stron są zgodni i uważają, że istnieje potrzeba współpracy i wymiany informacji, zarówno w dziedzinie rolnictwa, jak i innych segmentach rynku. Szczególne zainteresowanie współpracy wyrażono w zakresie budowy infrastruktury drogowej i kolejowej, sektorze energetycznym i drzewnym oraz turystyce i rolnictwie.

– Polska jest dla nas interesująca, gdyż jest to rozwijający się kraj, odnotowujący cały czas wzrost gospodarczy. Ma już za sobą fazę wejścia do UE, którą musi przejść BiH i może nam w tym pomóc – powiedział Šarović.

Przedstawiciel Izby Handlu Zagranicznego BiH Bruno Bojić uważa, że współpraca gospodarcza Polski i BiH jest niewystarczająca, biorąc pod uwagę bardzo dobre stosunki polityczne obu krajów.
Przewodniczący Bevanda powiedział, że zaleta współpracy Polski i BiH polega na tym, że pomiędzy państwami nie ma nierozwiązanych kwestii i że dobre stosunki to najlepsza droga, aby współprace gospodarczą uznać za priorytet.

W ubiegłym roku łączna wartość wymiany handlowej BiH i Polski wyniosła 160 mln euro. Wynik ten nie satysfakcjonuje żadnej ze stron a Polska jest gotowa do finansowania kredytowego projektów polskich firm w BiH. W pierwszych czterech miesiącach tego roku wartość importu z Polski do BiH osiągnęła poziom 58 mln euro, natomiast eksportu z BiH do Polski 16 mln euro.
– BiH to kraj obfitujący w wiele surowców i zasobów naturalnych, posiadający duży potencjał w zakresie rozwoju turystyki, sektora energetycznego i drzewnego – podkreślił Bojić.

Prezes Polsko-Bałkańskiej Izby Handlowej Andrzej Zarajczyk stwierdził, że polscy przedsiębiorcy nie są zainteresowaniu wyłącznie inwestycjami w infrastrukturę kolejową i budowę obiektów energetycznych a gotowi są także na otwarcie miejsc gdzie będzie się produkowało maszyny rolnicze. [Produkcja polskich traktorów Ursus na terenie RS]

– Uważamy BiH za część Europy, której możemy pomóc a przy tym i zarobić na rozwoju określonych zasobów, nasz udział w budowie i finansowaniu dróg, rozwój mechanizacji rolnictwa mógłby pomóc, szczególnie dlatego, że BiH jest dość dużym importerem żywności, a ze swoim potencjałem przyrodniczym mogłoby się to dość szybko zmienić i BiH mogłaby produkować dobrą i zdrową żywność – powiedział Zarajczyk.

Źródło: capital.ba, source.ba, bljesak.info, vijesti.ba, pl.ambasadabih.pl

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE