Home / Bałkany / Chorwacja / Gospodarcze wyzwania – prognozy Komisji Europejskiej dla Chorwacji
PKB - biznes.interia.pl

Gospodarcze wyzwania – prognozy Komisji Europejskiej dla Chorwacji

Według prognoz Komisji Europejskiej, w przyszłym roku Chorwacja odnotuje najwolniejszy wzrost PKB ze wszystkich krajów Unii Europejskiej – wyniesie on jedynie 0,5 %. Prognozy wskazują, że w 2015 roku PKB wzrośnie o 1,2 %. Nowe szacunki podkreślają także zwiększenie długu publicznego Chorwacji do 64, 7% w 2014 r., aby w kolejnym roku osiągnąć poziom 69% PKB.

 „Mając na uwadze liczby i fakt, że deficyt publiczny wynosi ponad 3% PKB we wszystkich trzech latach będących przedmiotem prognoz ekonomicznych, a dług publiczny wynosi już blisko 60% PKB, a przewiduje się jego szybki wzrost, Komisja Europejska będzie musiała, na podstawie potwierdzonych danych o finansach publicznych i naszych prognoz, wydać raport o istnieniu nadmiernego deficytu w Chorwacji” – powiedział komisarz ds. gospodarczych i walutowych, Ollie Rehn.

Wicepremier i minister rozwoju regionalnego i zarządzania funduszami europejskimi, Branko Grčić, oznajmił, że kolejne lata będą trudne dla chorwackiej gospodarki. Rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym nie zostały jeszcze rozpoczęte. Grčić nie wyklucza jednak udziału Komisji Europejskiej i MFW w procesie spłaty długów.

Źródła: liderpress.hr, ec.europa.eu, liderpress.hr, jutarnji.hr

About Martyna Piaskowska

KOMENTARZE