Home / Gospodarka / Gospodarka Czarnogóry wpadła w recesję

Gospodarka Czarnogóry wpadła w recesję

Radoje Žugić - portalanalitika.me

Czarnogórska gospodarka, wedle wstępnych danych MONSTAT (Czarnogórski Urząd Statystyczny), w IV kwartale 2012 r. skurczyła się o 0,3%, co oznacza spadek PKB drugi kwartał pod rząd i jest oznaką recesji.

Z danych Czarnogórskiego Urzędu Statystycznego widać, że PKB w I kwartale ub. skurczył się o 2,3% r/r, natomiast w II kwartale odnotowano realny wzrost w wysokości  0,3%. Według danych  MONSTAT czarnogórski PKB brutto zmniejszył się w III kwartale ub. o 0,2%, a w IV kwartale 2012 r. o 0,3%. PKB w cenach bieżących w ostatnim kwartale zeszłego roku wyniósł 822,8 mln EUR. Recesja jest przez ekonomistów definiowana jako spadek aktywności ekonomicznej przez dwa kwartały z rzędu.

Zweryfikowane dane dotyczące kwartalnego wzrostu gospodarczego w 2012 r. będą dostępne po publikacji wyliczeń PKB w 2012 r., co powinno nastąpić we wrześniu br. Jeżeli wstępne dane się potwierdzą, będzie to oznaczało spadek PKB w całym 2012 r. o 0,5%.

Minister Finansów Radoje Žugić w swoim komentarzu do tych doniesień zaznaczył, że z ocenami należy poczekać na publikację oficjalnych danych. Jego zdaniem mimo nie najlepszych informacji  dotyczących zeszłorocznego wzrostu gospodarczego warto pamiętać o krzepiących informacjach, jakie napływają z gospodarki w bieżącym roku. Wpływy budżetowe w I kwartale br. są większe ponad 13% (to więcej niż 25 mln EUR) r/r. To wynik działań podejmowanych przez rząd w celu odwrócenia negatywnego trendu parametrów fiskalnych. Zdaniem ministra na zeszłorocznym wzroście gospodarczym zaciążyły wyniki z I kwartału, które odbiły się negatywnie także na całym roku.

Dla porównania gospodarka Czarnogóry w I kwartale 2011 r. skurczyła się o 0,5%, natomiast w trzech następnych kwartałach odnotowała wzrost rzędu odpowiednio 3,6%, 5,9%, 2,6%. PKB w 2011 r. wynosił 3,234 mld EUR w cenach bieżących, co oznacza, że jego wartość nominalna wzrosła o 4,2% w stosunku do 2010 r. PKB per capita, który obrazuje miarę zamożności  przeciętnego mieszkańca danego kraju w 2011 r. wynosił 5 211 EUR.

MONSTAT publikuje rezultaty wyliczeń kwartalnego PKB, w cenach stałych  oraz bieżących, pod kątem produkcji przemysłowej, kombinacją metody pośredniej i bezpośredniej.

Źródło: pobjeda.me, pobjeda.me, portalanalitika.me, monstat.org, monstat.org

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE