Home / Bałkany / BiH / Granica między BiH i Chorwacją nadal pod znakiem zapytania

Granica między BiH i Chorwacją nadal pod znakiem zapytania

Rada Ministrów na ostatnim posiedzeniu powierzyła Ministerstwu Spraw Zagranicznych intensyfikację negocjacji dwustronnych z Chorwacją wokół Traktatu o granicy państwowej między Bośnią i Chorwacją, jak również osiągnięcie porozumienia w sprawie spornych kwestii wód Zatoki Neum.
Mimo zaleceń Rady, nadal nie wybrano nowych członków Państwowej Komisji ds. Granic. Stare mandaty już wygasły, a terminu uchwalenia nowego składu nie podano. W związku z tym nie wiadomo także, kiedy zostaną zrealizowane wytyczne Rady Ministrów.
– Do tej pory w tym zakresie nie zrobiono nic, konieczne jest powołanie nowych członków Komisji. Porozumienie między Bośnią i Chorwacją musi zostać zawarte jeszcze przez akcesją tej ostatniej do UE i przyjęcia zasad obowiązujących członków układu z Schengen – powiedział Željko Obradović, były członek Komisji. Chorwackie władze, aby uniknąć sporu transgranicznego podobnego do prowadzonego od lat ze Słowenią, wyraziły szczerą chęć rozwiązania spornych kwestii granic z Bośnią i Hercegowiną.

Tekst: 24stata.ba, tłum. i red. Dominika Gapska

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE