Home / Gospodarka / Inwestycje / Greccy inwestorzy kupują mieszkania w Berlinie

Greccy inwestorzy kupują mieszkania w Berlinie

Greccy inwestorzy w ostatnich miesiącach zaczęli inwestować w zagraniczne nieruchomości, szczególnie niemieckie.

– Robimy interesy z osobami zainteresowanymi nieruchomościami niże opodatkowanymi oraz przynoszącymi większe zyski niż greckie – mówi Konstantin Vollbach z ImmoConsult [firma zajmująca się zakupem i sprzedażą nieruchomości – przyp. red.]. Zaznacza, że większość potencjalnych inwestorów ma kłopoty ze sprzedaniem posiadłości w Grecji z powodu braku zainteresowania i niskich cen.

– Większość inwestorów dysponuje sumami od 250 tys. do 300 tys. euro, a brakującą część zamierzają pokryć pożyczką z banku. Wszyscy preferują Berlin, gdzie ceny są stosunkowo niskie w porównaniu do innych miast – mówi Vallbach.

Jedną z głównych zalet niemieckiego rynku jest łatwy dostęp do finansowania. Banki pokrywają do 50% wartości nieruchomości wyjątkowo dokładnie analizując legalność pochodzenia funduszy.

Do tej pory to Londyn był głównym miejscem inwestycji Greków. Trend zaczął się jednak zmieniać w ostatnich miesiącach na rzecz tańszych krajów niż Wielka Brytania: Francji, Szwajcarii oraz Turcji, które oferują szeroką różnorodność cenową.

Według greckich pośredników średni roczny zwrotwestycji w nieruchomości wynosi od 2% do 3%

 

Tekst: ekathimerini.com

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE