Home / Bałkany / Grecja / Grecja: 10 – 16 grudnia 2012 r.

Grecja: 10 – 16 grudnia 2012 r.

Prywatyzacja dwunastu portów

15 grudnia 2012 r. rozpoczął się proces prywatyzacji 12 greckich portów. Tego dnia zostały również opublikowane przepisy stworzone przez Ministerstwo Marynarki Handlowej zgodnie z umową wsparcia finansowego podpisaną z wierzycielami. Porty zostaną podzielone na 4 spółki, w: Attyce, Grecji Północnej, Zachodniej oraz na Krecie (Heraklion). W przyszłości mogą zostać dołączone do nich sąsiednie. Niezbędne zmiany z powodu prywatyzacji muszą przeprowadzić także Port Urzędu Regulacji oraz Komitet ds. planowania Rozwoju Portu, znajdujące się pod jurysdykcją Ministerstwa Marynarki Handlowej.

Odkryto nowy dług państwowy w wysokości 2 mld euro

Nowa ustawa podatkowa nie obejmuje zmian, których wprowadzenia wymaga rynek. Regulacja miałaby dotyczyć poprawy zasad obsługi zwrotów podatkowych w związku z odkrytym ostatnio przez odpowiednie organy państwowe – nierejestrowanym dotychczas – długiem państwa z tytułu niewypłacenia zwrotów podatkowych wartych 2 mld euro (1,2 mld z tytułu VAT). Pod koniec października Fiskus zalegał obywatelom 756 mln, obecnie jego zobowiązania to 2,7 mln euro. (kathimerini.gr)

Na 1 otwierane przedsiębiorstwo 4 bankrutują

Na każde rozpoczęcie działalności przedsiębiorczej przypadają cztery zlikwidowane przedsiębiorstwa, zgodnie z danymi Ateńskiej Izby Handlowo-Przemysłowej (BEA). Instytucja przeciwstawia się w swoim obwieszczeniu nowym, planowanym środkom podatkowym. Propozycje takie, jak 100-procentowy wzrost podatku dotyczącego wolnych przedsiębiorców, czy wzrost opodatkowania przedsiębiorstw, doprowadzą do głębszej recesji i zanikania małych i bardzo małych przedsiębiorstw, zaznacza BEA.

Banki zachęcają pracowników do dobrowolnych zwolnień

Restrukturyzacja sektora bankowego pod pieczą komisarzy Troiki pociągnie za sobą zwolnienia grupowe (20-25% personelu) w ciągu najbliższych kilku lat. Obecnie banki przewidując redukcję etatów zachęcają swoich pracowników do dobrowolnych zwolnień: Bank Cypru już wprowadził „ofertę” warunków zwalniania się 15 tys. pracowników w wieku przedemerytalnym, z ATE Bank odeszło 500 osób spośród 5500 przeznaczonych do zwolnienia po fuzji z Piraeus Bankiem, który w najbliższych 3 latach zwolni ok. 2 tys. osób zatrudnionych przed 1985. Podobne zmiany obejmą Bank Narodowy. (kathimerini.gr)

Turecka firma współwłaścicielem portu w Grecji

Turecki Doğuş Holding, miejscowy koncern działający w kilku branżach, m.in. w bankowości i mediach, skierował swoje zainteresowanie w kierunku greckiego biznesu morskiego i nabył 50% udziałów w Marinie Flisvos. Jest ona jedną z największych w Atenach i popularną wśród wielu turystów śródziemnomorskich. Lamda Development greckiej Grupy Latsis, właściciel portu dla mega jachtów, oraz D-Marine należąca do Doğuş Holding założą nową firmę w celu prowadzenia wspólnej działalności.

 

Wzrost cen prywatnych ubezpieczeń

W nowym roku koszt prywatnych ubezpieczycieli (ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) wzrośnie o 40-60%. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony ze względu na zmniejszające się zarobki i wzrost bezrobocia. Dodatkowo, na zmiany wpływ mają zewnętrzne czynniki na poziomie europejskim: implementacja 21.12.2012 dyrektywy zabraniającej dyskryminację płciową w cenach produktów ubezpieczeniowych, rewizja przez firmy ubezpieczeniowe danych przedstawiających przewidywaną długość życia – dłuższą niż dotychczas. (kathimerini.gr)

Doctoranytime.gr e-rynek opieki zdrowotnej w Grecji

Doctoranytime.gr została wyróżniona w kategorii e-rynku podczas rozdania nagród E-rozwoju 2013, największej imprezy organizowanej dorocznie przez Grecki Biznes Elektroniczny. Jest to pierwsza i największa, pod względem informacji, grecka strona internetowa, gdzie zainteresowani mogą znaleźć odpowiedniego lekarza oraz całkowicie bezpłatnie umówić się z nim na spotkanie w mniej niż minutę, bez zbędnych formalności o dodatkowych kosztów.


Gwałtowny wzrost konsumpcji gazu

Popyt na gaz gwałtownie wzrósł w ciągu minionych kilku dni, ponieważ ceny tego surowca – po październikowym dnie spożycia – stały się znów atrakcyjne dla konsumentów. Jednocześnie wykorzystanie przez użytkowników we wcześniejszym okresie alternatywnych źródeł ogrzewania (głównie elektrycznych – poprzez klimatyzatory) doprowadziło krajową sieć elektryczną do sytuacji granicznej wytrzymałości. W tej sytuacji DEPA (Państwowe Przedsiębiorstwo Gazowe) rozważa redukcję zużycia wewnętrznych rezerw gazu produkującego energię elektryczną do czasu nowych dostaw z Algierii (depa.gr, ekathimerini.com)

Październik: wzrost produkcji przemyslowej

W październiku br. ogólny wskaźnik produkcji przemysłowej okazał 2% wzrostu r/r (rok temu odnotował -13% r/r).Wg ELSTAT, stan ten spowodowały następujące zmiany wskaźników w poszczególnych sektorach przemysłu: wzrost w kamieniołomach i kopalniach o 15,8%, w zakładach przemysłu przetwórczego o 1,1%, a w szczególności: w produkcji ropy i węgla (48,6%) oraz podstawowych produktów farmaceutycznych i preparatów (6,4%). Niemniej jednak, w dalszym ciągu odnotowuje się spadki produkcji: żywności (3%), napojów (9,5%), tytoniu (0,3%), wyrobów włókienniczych (13,2%), skór i obuwia (28,7%), odzieży (8,4%), surowców niemetalicznych (18,8%) oraz pojazdów mechanicznych (35,2%).

 

Opracowała: Olimpia Dragouni

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE