Home / Bałkany / Grecja / Grecja: 10 – 16 września 2012 r.

Grecja: 10 – 16 września 2012 r.

 

Troika odracza decyzję w sprawie kolejnego bailoutu

W piątek, podczas spotkania szefów resortów ekonomicznych eurolandu na Cyprze, Jean-Claude Juncker ogłosił, że decyzja w sprawie kolejnego bailoutu zostanie odroczona do końca października. Raport Troiki, który miał być gotowy pod koniec września zostanie oddany w październiku, co jest podstawową przyczyną wstrzymania się od podjęcia decyzji. (AMNA)

 

Troika odrzuca część pakietu oszczędności

Troika zaaprobowała jedynie 6 mld spośród 11,5 mld zaplanowanych przez rząd oszczędności i stara się wymusić na Atenach wprowadzenie masowych zwolnień w sektorze publicznym i podwyższenie wieku emerytalnego do 66 lub 67 r.ż. Odrzuciła cięcia kosztów operacyjnych w sektorze publicznym  (1,2 mld), funduszy samorządowych  (500 mln) oraz w zakresie zbrojeń  (437 mln) i poddali w wątpliwość kolejne 3,5 mld.

 

Pożyczki z EBI mają zapewnić Grecji płynność finansową
W czwartek Minister Finansów Jannis Stournaras i prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Werner Hoyer podpisali umowę w sprawie zapewnienia Atenom płynności finansowej na rynku. EBI umożliwi natychmiastowy „zastrzyk” pożyczek w wysokości do 750 mln euro na obszary takie jak bezpieczeństwo energetyczne, edukacja, transport i drobny biznes. (AMNA)

Wzrost inflacji, spadek produkcji oraz eksportu

W sierpniu inflacja wzrosła z 1,3% (lipiec 2012) do poziomu 1,7% (ELSTAT), gł. ze względu na wzrost kosztów energii i pożywienia. Jednocześnie produkcja przemysłowa spadła w lipcu o 5% r/r, eksport odnotował zaś spadek rzędu 1,1% r/r. Po raz drugi w przeciągu ostatnich 20 miesięcy eksport do krajów trzecich (poza Unię Europejską) był ujemny.

 

Akcje banków skoczyły w górę 

W poniedziałek 10 września grecka giełda pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej zanotowała znaczący wzrost akcji – głównie banków, które zakończyły dzień powyżej 100 pkt zysku. ATHEX zamknęła indeks z 726,05 pkt, uzyskując wzrost 4,70% w porównaniu do piątku. Bezpieczny indeks FTSE/ATHEX 20 wzrósł o 6,12% do wartości 267,17 pkt.

 

Próby pozyskania inwestorów prywatnych

Rząd grecki szuka sposobu na pozyskanie prywatnych inwestorów, którzy wesprą rekapitalizację lokalnego systemu kredytowego, aby kraj mógł zmniejszyć wkład własny w to przedsięwzięcie. Specjaliści postulują zmianę wymogów kapitałowych (29 mld euro) czterech głównych banków: Narodowego, Pireus Bank, Alpha oraz Eurobanku.

 

Grecja wynajmuje wyspy 

Grecki Fundusz Prywatyzacyjny wyznaczył 40 niezamieszkałych wysp i wysepek, które zamierza wynająć na okres 30 do 50 lat. Są to terytoria o korzystnym położeniu i ukształtowaniu, położone blisko kontynentu, z rozwiniętą infrastrukturą, których najem nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego Grecji.


Wzrost produkcji urządzeń elektrycznych

W okresie styczeń-maj 2012 o 42,8% r/r zwiększyła się produkcja kuchenek, płyt grzewczych, pieców, rusztów do gotowania itp., a grzejników (-2,2%) i boilerów (-8,4%) spadła. Jednocześnie zmniejszyły się zyski brutto -14% (wobec 2010) oraz marża brutto (-2,4%). Wyniki opublikowały m.in. Frigoglass ABEE, ELCO- Bagionis AE, Ilioakmi AE, Apostolidis AEBE, Kristal AE.

 

Recesja w branży motoryzacyjnej pogłębia się 

W II kwartale 2012 r. wartość obrotów w handlu i naprawie samochodów i motocykli oraz części i akcesoriów spadła o 33,2% r/r, czyli o ponad 2% więcej niż w II kwartale 2011 r. (ELSTAT). Równocześnie wskaźnik obrotów wzrósł w porównaniu do I kwartału br. o 7,2%, podczas gdy rok wcześniej analogiczny wzrost wyniósł 2,6% k/k. Jeszcze większy spadek odnotowano w handlu samochodami – o 38,7% r/r w II kwartale 2012 r.

 

Eksport fety do USA na rekordową skalę

Grecki eksport fety do Stanów Zjednoczonych wykazał w pierwszym półroczu ogromny, bo aż 87,1% wzrost w porównaniu z okresem referencyjnym w roku 2011. Dane opublikował grecki konsulat w Nowym Jorku informując, że wartość sprzedaży od stycznia do czerwca 2012 wyniosła 5,04 mln USD (w 2011 było to 2,69 mln USD).

Opracowała: Olimpia Dragouni

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE