Home / Bałkany / Grecja / Grecja: 12 – 18 listopada 2012 r.

Grecja: 12 – 18 listopada 2012 r.

Budowa odcinka SouthStream do Grecji wstrzymana

Przedstawiciel Gazpromu poinformował, że Grecja została usunięta z planów budowlanych gazociągu SouthStream, który ma rozpocząć pompowanie gazu do Europy Zachodniej w 2015 roku. Decyzja wynika z faktu, iż popyt na rynku greckim (i południowowłoskim) nie jest w stanie pokryć kosztów inwestycji. Grecja może usprawnić dostawy poprzez istniejące połączenia z Bułgarią i Turcją. Decyzja nie zmienia planów inwestycyjnych Gazpromu dotyczących greckiej Publicznej Spółki Gazowej (DEPA).

 

Całkowitą kontrolę nad greckimi bankami będą sprawować kontrolerzy KE

Memorandum podpisane przez Grecję z wierzycielami przewiduje m.in. powołanie komisarzy kontrolujących z osobna każdy bank przeznaczony do rekapitalizacji. Będą mieli całkowitą kontrolę nad jednostkami uwierzytelniając działania tychże banków mandatem Komisji Europejskiej. Kontrolerzy powoływani będą przez cenione firmy audytujące poszczególne banki (ma to zapewnić kryterium obiektywizmu) i mają odpowiadać jedynie przed Brukselą. (ekathimerini.com)

 

Grecja i Bułgaria jako alternatywny dostęp Izraela do Morza Czarnego

Izraelskie firmy transportowe Allalouf i ZIM wyraziły żywe zainteresowanie portem w Kawali (Wschodnia Macedonia). Jest on położony w pobliżu autostrady Egnatia Odos łączącej Trację, Macedonię i Epir. Sąsiaduje również z firmą Hellenic Fertilizers ELFE, która posiada własną infrastrukturę portową. Kluczowym warunkiem dla współpracy jest dostęp kolejowy do bułgarskich portów nad Morzem Czarnym, co pozwoliłoby Izraelowi ominąć Bosfor i Dardanele, które po ostatnim pogorszeniu się wzajemnych stosunków turecko-izraelskich, niechętnie witają statki izraelskie.

 

Grecki eksport produktów rolnych trzyma się mocno

Grecja jest eksporterem nr 1 świeżych ryb do Włoch (38,5% włoskiego importu ryb i owoców morza), a także jednym z największych dostawców 35 produktów rolnych do 14 krajów i 23 produktów od grupy kolejnych, 17 państw – znajduje się wśród pięciu największych eksporterów produktów rolnych do 26 państw o szerokim zasięgu (od Bułgarii po Australię). UE jest głównym rynkiem zbytu, ale jej udział spadł z 79% w 1988 do 62% w 2010. (ekathimerini.com)

 

Sytuacja firm eksportowych się pogarsza

Ze względu na opóźnienia w wypłacie kolejnej raty pożyczki, firmy eksportowe są narażone na straty. Wg ELSTAT, do września 2012 r. nastąpił 6,6% spadek eksportu (dochód 1,32 mld euro, – 0,10 mld r/r). Eksport do krajów UE spadł o 5,5% a do krajów trzecich o 8,9%. Wg Panhelleńskiego Stowarzyszenia Eksporterów, sytuacja jest też zbyt wysokich dochodów tychże firm z września ub. roku. W okresie kryzysu także i import jest w złej kondycji (-14% r/r).

Spadek cen nieruchomości

Trzeci kwartał roku odnotowuje drastyczny spadek cen nieruchomości w wyniku spadku popytu i wzrostu bezrobocia. Ceny spadły o 12% r/r (12% w Atenach i 11% w Salonikach) i 10% k/k, poinformował w piątek Narodowy Bank Grecji. Liczba transakcji związanych z nieruchomościami, w tym pożyczek, spadła do 4948, czyli spadła o 22, 1% k/k i 48, 7% r/r. (Bloomberg)

Wrzesień: spadek produkcji w przemyśle

Nowy, duży spadek o 7,3% wykazała produkcja przemysłowa w Grecji we wrześniu br., a w szczególności produkcja w zakładach przemysłu przetwórczego, która ma bezpośredni związek z zatrudnieniem, skurczyła się o 6,9%. Jak ogłosił Grecki Urząd Statystyczny (ELSTAT), ogólny wskaźnik produkcji przemysłowej okazał spadek o 7,3% we wrześniu 2012 r., w skali roku, wobec spadku o 0,4%, który zanotowano w porównaniu lat 2011 i 2010. Ponadto, średni wskaźnik produkcji przemysłowej za okres od stycznia do września 2012 r., w skali roku okazał spadek o 4,5% (2011/2010: -6,9%).

Prezes Bundesbanku przewiduje kolejny haircut dla Grecji

Zrujnowana długiem Grecja będzie potrzebowała zdaniem prezesa Bundesbanku, a zarazem członka zarządu EBC, kolejnego „strzyżenia”, choć aktualnie wymazanie długu nie wchodzi w grę. Jens Weidmann poinformował w piątek w Berlinie, że tzw. haircut nie rozwiąże problemów Grecji, ale jest niezbędny dla odzyskania dostępu do rynków kapitałowych. Jednocześnie taki ruch osłabia nacisk na Grecję i wprowadzanie reform. (AMNA)

 

Spowolnienie w produkcji i dochodów w przemyśle metali podstawowych
Wolniejsze tempo rozwoju światowej gospodarki, recesja i spadek cen negatywnie odbijają się na wynikach sektora metali podstawowych. Zmniejszenie produkcji w pierwszych ośmiu miesiącach 2012 r. dochodzi do 5,5% (2011: +7,5%). Odnotowano również spadek obrotów w skali roku. Wielkość produkcji była w 2012 r. o 7,9% niższa niż w 2005 r., kiedy stanowiła 8% łącznej produkcji kraju, a obroty sektora odpowiadały 11% łącznych obrotów w greckim przemyśle przetwórczym.

 

Spadek wydatków na leki

Z niezależnych badań wynika, że wydatki rządu greckiego na leki, w porównaniu z ubiegłym rokiem, spadły o 11,8%. Według danych podanych przez Hellasta, w 2011 r. rząd grecki wydał 3,75 mld euro na lekarstwa dla publicznego sektora zdrowia, o 10% mniej niż w 2010 r. Z raportu wynika także, że od stycznia 2010 r. do marca 2012 r., rząd grecki był winien firmom farmaceutycznym 1,2 mld euro, z czego zapłacił 58%.

 

Opracowała: Olimpia Dragouni

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE