Home / Bałkany / Grecja / Grecja: 14-latek wygrywa międzynarodowy konkurs pisarski

Grecja: 14-latek wygrywa międzynarodowy konkurs pisarski

14-letni uczeń Marios Chatzidimu z Jannitsy (północna Grecja) zdobył złoty medal w 41 Konkursie Pisania Listów dla młodych osób, zorganizowanym przez Światowy Związek Pocztowy (UPU).

Zadaniem uczestników było napisanie listu do podziwianego sportowca opisując jakie znaczenie mają dla nich Igrzyska Olimpijskie. W konkursie, poprzez pocztę, wzięło udział ponad 1 mln młodych osób z 55 krajów.

Zdaniem UPU konkurs “rozwija (wśród dzieci) umiejętności w zakresie budowania kompozycji tekstu oraz uczy przejrzystości w wyrażaniu swoich myśli. Sprawiając, że uczestnicy czerpią przyjemność z pisania listów, dodatkowo pomaga w umocnieniu więzi z zagranicznymi przyjaciółmi”.

Chatzidimu zaadresował swój list do mistrza tenisa Rogera Federera. Młody uczeń porównał Federera do starożytnych sportowców olimpijskich, m.in. do Diagorasa z Rodos. We fragmencie jego listu można przeczytać, że „Samo uczestnictwo jest już wielkim zwycięstwem, niezależnie od trofeum: zwycięstwo przeciw obawom, niepewności oraz trudnościom … przeciwko własnej próżności i egoizmowi”.

Chatzidimu napisał również o zażywaniu niedozwolonych środków dopingujących i narkotyków przez sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich: „Wynikiem takich działań jest upadek sportowca oraz zniesławienie sportu”. Jego zdaniem cechami charakteryzującymi Igrzyska Olimpijskie powinny być: radość z uczestnictwa, fair play, przyjaźń oraz sztuka, zamiast sterydów anabolicznych, wygranej oraz korzyści finansowych.

Jury pochwaliło jego czysty i kreatywny styl:

– Kompozycja jest oryginalna, bardzo osobista oraz kreatywna pod względem stylistyki. Współczesne oraz historyczne wartości olimpijskie są bardzo mocno podkreślone – poinformowano w werdykcie.

Chatzidimu powiedział, że nie mógł uwierzyć w to, że wygrał konkurs. Wyjawił również, że nie jest zainteresowany karierą sportową. Chce zostać historykiem oraz grać w tenisa dla przyjemności.

Zwycięzca otrzyma nagrodę w Światowym Dniu Poczty, 9 października, w Doha, w Katarze, podczas Światowego Kongresu Związku Pocztowego, w którym weźmie udział 149 państw.

 

Źródło: athensnews.gr

 

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE