Home / Bałkany / Grecja / Grecja: 20% obniżka cen warzyw na Rynku Centralnym w Atenach

Grecja: 20% obniżka cen warzyw na Rynku Centralnym w Atenach

Warzywa tańsze o 20% niż w od sprzedaży detalicznej będą mogli kupić konsumenci na Centralnym Rynku Aten, który otwiera swoje bramy i w tej dziedzinie handlowej.

Podobnego ruchu dokonano na Centralnym Rynku Aten w okresie Świąt Bożego Narodzenia i w ramach tzw. „ruch ziemniaka” (akcji wymierzonej przeciwko spekulacji cenami produktów rolnych). Konsultant organizacji, Panajotis Stambulidis powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że organizacja zapewnia ceny niższe (sprzedaż hurtowa) niż te w supermarketach i na targach konsumentom, którzy zdecydują się zrobić swoje zakupy w dużych ilościach. Dodał jednak, iż działanie to ma na celu ukierunkowanie sprzedaży hurtowej.

Na Rynku Centralnym jest aktywnych ok. 500 firm i 3 spółdzielnie. W odniesieniu do spółdzielni, Stambulidis zauważył, że istnieją nieprzydzielone jeszcze miejsca handlowe, z których większość została odnowiona i mogłyby zostać wykorzystane przez spółdzielnie do sprzedaży produktów w cenie wybranej przez siebie. Punktem krytycznym na drodze ustalenia ostatecznej ceny każdego produktu, co określają czynniki rynkowe i Ministerstwo Rozwoju, jest koszt rozładunku i załadunku. Koszt ten wpływa na ostateczną cenę produktu w zakresie 15-20%. Na przykład, kilogram ziemniaków kosztuje o 0,05 euro więcej niż u producenta, a cena arbuza wynosi 0,20 euro podczas gdy cena producenta wynosiła 0,08 euro.

Dyrektor stowarzyszenia producentów-sprzedawców warzyw na rynki lokalne, Pantelis Moschos, twierdzi, że producenci sprzedają swoje produkty po cenie niższej niż kupcy sześć miesięcy temu. Spadek cen o 30% spowodowany jest spadkiem konsumpcji.

W odniesieniu do „Ruchu Ziemniaka”, Moschos powiedział, że jest to „Ruch Awaryjny”, ponieważ producenci, aby nie wyrzucać niewykorzystanej ilości ziemniaków, zostali zmuszeni do ich sprzedaży w cenie niższej od kosztów produkcji. Orientacyjnie koszt produkcji w mieście Drama wynosi 0,25 euro za kilogram ziemniaków. Moschos wyraził obawę, że jeśli ruch ten będzie nadal prosperował, to – na podstawie czystych wyliczeń matematycznych – doprowadzi wielu producentów do porzucenia produkcji rolnej. Przyznał jednak, że w sytuacji, gdy konsument nie jest w stanie sprostać cenom, istnieje potrzeba ich obniżenia. Z tego też powodu, producenci, aby być zdolnymi do kolejnych obniżek cen, zakładają spółdzielnie w celu zakupu nawozów, pestycydów i nasion. Sam koszt nawozów sięga bowiem blisko 30% całości kosztów.

Tekst: news.in.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE