Home / Bałkany / Grecja / Grecja: 20% państwowych szpitali zagrożonych zamknięciem

Grecja: 20% państwowych szpitali zagrożonych zamknięciem

Minister Zdrowia, Andreas Lowerdos, wyjawił swoją niepewność w sprawie funkcjonowania publicznych szpitali w następnym roku:

- Na 2012 rok mamy pieniądze, ale nikt nie może zagwarantować przetrwania szpitali w 2013. Tym bardziej jeśli kraj nie zacznie się rozwijać – powiedział.

Zgodnie z oceną Ministra, niewykluczone jest zamknięcie w 2013 r. 20% spośród 132 szpitali publicznych. Jednocześnie Lowerdos przyznał, że EOPPY [odpowiednik polskiego NFZ – przyp.red.] nie będzie miała możliwości finansowych, by wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec szpitali. Te z kolei będą starać się o zwrot kosztów leczenia od Ministerstwa Finansów, które jednak nie będzie w stanie zapłacić.

- Znam wszystkie szpitale Grecji od góry do dołu. Byłem wszędzie i zaakceptowałem wszędzie i to dobre, i to złe. System jest dobrym systemem zdrowia publicznego, ale jeśli już teraz nie podejmiemy pewnych środków – nie środków ograniczających, ale rozwojowych – które dadzą pieniądze w sektorze zdrowia i ubezpieczeń zdrowotnych, sytuacja nie ulegnie zmianie i szpitale będą żądać pieniędzy od Ministerstwa Finansów – powiedział Minister Zdrowia.

W ramach szukania rozwiązań, przedstawiciele Ministerstwa spotkali się z także z przedstawicielami rządu niemieckiego, w celu omówienia systemu wyceny hospitalizacji pacjentów i recept elektronicznych. W tym celu, przedstawiciele niemieckiego Ministerstwa Zdrowia odwiedzą w ciągu następnych dni greckie szpitale: KAT oraz szpital Elena Wenizelu. Te dwa szpitale zostały wskazane przez przedstawicieli greckiego Ministerstwa Zdrowia ze względu na najlepiej wycenione usługi w zakresie chirurgii ortopedycznej oraz zabiegów ginekologicznych

 

Tekst: news247.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE